Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Przebudują skrzyżowanie i wytną ponad 80 drzew. Radni KO: Lepiej je przesadzić!

wtorek, 09 sierpnia 2022 13:03 / Autor: Weronika Kępa
Przebudują skrzyżowanie i wytną ponad 80 drzew. Radni KO: Lepiej je przesadzić!
Przebudują skrzyżowanie i wytną ponad 80 drzew. Radni KO: Lepiej je przesadzić!
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Już niedługo w Kielcach rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ulicy Jagiellońskiej z Karczówkowską i Kamińskiego, dzięki czemu mieszkańcy zyskają m.in. lepszy dojazd do szpitali. Jak jednak zauważają Młodzi Demokraci, inwestycja pociągnie za sobą wycinkę 84 drzew. Wspólnie z radnymi KO postanowili temu zapobiec.

– W ramach przebudowy planowana jest zmiana toru ulicy Karczówkowskiej. Niestety, przy okazji zostaną wycięte wszystkie drzewa zlokalizowane po obu stronach ulicy. Dużo wycięć planowane jest również w rejonie ulicy Kamińskiego. Łącznie miasto zamierza usunąć 84 drzewa, a także wiele krzewów. Uważamy, że wiele z nich można i należy ocalić poprzez przesadzenie – stwierdza Antoni Chudzicki z zarządu Młodych Demokratów.

Działacze podkreślają, że takie rozwiązania są już z powodzeniem stosowane w innych, dużych miastach i wcale nie pociągają za sobą ogromnych kosztów.

– Jeszcze do niedawna chodziło wyłącznie o względy estetyczne, ale dzisiaj zieleń pomaga nam odetchnąć w miejskiej betonozie. Drzewa, zamiast wycinać, można przesadzić. Cena nie jest bardzo duża, a życie i zdrowie mieszkańców Kielc są przecież bezcenne – zauważa Dawid Albowicz z zarządu Młodych Demokratów.

– Koszt przeniesienia waha się od 1500 do 3500 złotych. Nie są to ogromne pieniądze, a to samo drzewo o rozwiniętej koronie może rosnąć w innym miejscu – dodaje radna Anna Myślińska.

Przewodnicząca komisji gospodarki komunalnej i środowiska podkreśla jednocześnie, że radni już zwrócili się do władz miasta o udostępnienie wszystkich projektów kolidujących z terenami zielonymi.

– Chodzi zarówno o projekty budowlane, jak i drogowe. To umożliwi nam szybsze działanie i ewentualne negocjacje. Będziemy przyglądać się każdemu drzewu czy ono musi być wycięte, czy może zostać przeniesione – dodaje Myślińska.

Ponadto radni postanowili wystąpić do miasta z oficjalną interpelacją, w której proszą o kilka kwestii:

– Wnioskujemy o wykonanie pilnej analizy dendrologicznej. Pytamy też, czy projektując skrzyżowanie wzięto pod uwagę drzewostan, a także przesadzenie części tych drzew, prosimy też o znaczne zwiększenie nasadzeń kompensacyjnych w Kielcach. Rozumiemy, że przebudowa skrzyżowania jest konieczna i ważna, ale można to wszystko lepiej zaplanować – podkreśla Michał Braun, przewodniczący klubu radnych KO.

Według informacji przekazanych przez radną Annę Myślińską, miasto ma odnieść się do problemu najpóźniej do 18 sierpnia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO