Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Radni za nową siecią szkół

czwartek, 16 lutego 2017 08:26 / Autor: Piotr Natkaniec
Radni za nową siecią szkół
Radni za nową siecią szkół
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

Projekt uchwały dotyczący dostosowania szkół podstawowych, ponadpodstawowym, gimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkół został przyjęty jednogłośnie przez kieleckich radnych.

Największe zmiany dotyczyć będą trzech gimnazjów, które funkcjonują obecnie w samodzielnych budynkach.  Zgodnie z projektem, Gimnazjum nr 7, które znajduje się na Słonecznym Wzgórzu, zostanie przekształcone w Szkołę Podstawową nr 39. Z kolei  Gimnazjum nr 9 na Ślichowicach, tak jak wcześniej zapowiadano, zostanie włączone w skład Szkoły Podstawowej nr 34. W projekcie nie określono natomiast co stanie się z budynkiem po wygaszeniu Gimnazjum nr 3. – Na pewno będzie on przeznaczony na jakąś szkołę – podkreśla Sygut. Nie wykluczone, że w tym miejscu zorganizowana zostanie szkoła podstawowa, którą poprowadzi Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek. – Obecnie siostry prowadzą liceum i gimnazjum. Po wygaszeniu gimnazjum samo liceum może się nie utrzymać, więc siostry chcą otworzyć szkołę podstawową. Niestety, dla podstawówki i czteroletniego liceum obecna siedziba przy ulicy Słowackiego będzie za ciasna, dlatego siostry poprosiły miasto o budynek. Pod uwagę brane jest Gimnazjum nr 3, ale na konkretne decyzje jest jeszcze za wcześnie. Jedno jest pewne, że pomożemy – zapewnił wiceprezydent.

Radni nie mieli uwag do projektu, który wcześniej pozytywnie został zaopiniowany przez komisję edukacji i kultury. – Jest on na ten moment dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze nie wywołuje większych konfliktów i emocji społecznych. To jest dopiero początek przystosowania sieci szkolnej do wymogów nowego ustroju szkolnego. Ten proces będzie trwał – mówi Jacek Wołowiec, radny PSL i członek komisji edukacji i kultury.

Zwrócił on jednak uwagę na poprawę infrastruktury szkolnej. – Takich kluczowym rokiem szkolnym będzie rok 2019/2020, kiedy do szkół ponadpodstawowych trafią dwa roczniki uczniów. Będziemy musieli zapewnić zdecydowanie więcej miejsc niż był do tej pory. Powinniśmy wybudować sale gimnastyczne w liceum im. Żeromskiego oraz w liceum im. Norwida. Należy też wybudować nową szkołę na Dąbrowie, bo wtedy byłaby szansa, że w budynku SP nr 27 zwolniłoby się kilka sal, bo część uczniów trafiłoby do nowej szkoły. Wtedy większe możliwości lokalowe miałoby liceum im. Ściegiennego. Musimy także podwyższyć wydatki na szkolnictwo z 5% do 10% – dodaje Wołowiec. – To jest dobra okazja, żeby sięgnąć po pieniądze z budżetu państwa, bo są tam środki na pokrycie kosztów wprowadzenia nowej sieci szkół – wtórował mu radny Porozumienia Samorządowego, Tomasz Bogucki.

Od września zmienią się też niektóre obwody, między innymi: do obwodu SP nr 1  włączona zostanie ulica Boya-Żeleńskiego, do SP nr 9 – ul. Artylerzystów,  do SP nr 13 – ul. Miodowicza, do SP nr 7 – ul. Kamińskiego, a SP nr 5 – ul. Kongresowa, która zostanie wyłączona z obwodu SP 25.

Tag: szkoły
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO