Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Szefowie targów wysłali swoje postulaty do premiera

poniedziałek, 05 października 2020 17:37 / Autor: Michał Łosiak
Szefowie targów wysłali swoje postulaty do premiera
Fot. Łukasz Zarzycki
Szefowie targów wysłali swoje postulaty do premiera
Fot. Łukasz Zarzycki
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O kryzysowej sytuacji i przyszłości przemysłu spotkań rozmawiali przedstawiciele największych ośrodków targowych w Polsce oraz reprezentanci miast polskich, podczas spotkania w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Efektem rozmów jest wystosowanie wspólnego listu i postulatów skierowanych do szefa rządu.  

Z inicjatywy  prezydenta Kielc, we współpracy z Komisją Europejską, zorganizowano konferencję poświęconą funduszom europejskim na lata 2021-2027 oraz zagadnieniom związanym z Funduszem Odbudowy i Funduszem na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Podczas spotkania dyskutowano również o dramatycznej sytuacji, w jakiej znalazła się branża targowa oraz o niebezpieczeństwach związanych z koniecznością rezygnacji lub zmiany terminów imprez wystawienniczych. Zgromadzeni goście podkreślali znaczenie poszczególnych ośrodków targowych oraz ich wpływ na krajową i światową gospodarkę. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawicieli ośrodków targowych z całej Polski m.in. Tomasz Kobierski, prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego, prezes Zarządu Grupy MTP; Grażyna Grabowska, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłu Targowego, prezes Zarządu Targów w Krakowie oraz dr Andrzej Mochoń, wiceprezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego, prezes Zarządu Targów Kielce. W rozmowach wzięli udział również przedstawiciele miast polskich: senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich; Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezydent Unii Metropolii Polskich oraz Magdalena Sekuła, prezes Zarządu Spółki Hala Gdańsk-Sopot, operatora ERGO ARENY.

Według zrzeszonych w PIPT obecna sytuacja, związana z wielomiesięczną przerwą w organizacji targów oraz z ograniczoną możliwością organizacji wydarzeń w kolejnych miesiącach, stanowi nie tylko zagrożenie dla branży targowej, ale również może wpłynąć na recesję licznych segmentów rynku polskiego, w tym: hotelowego, lotniczego i transportowego, gastronomii, branży eventowej, turystyki kongresowej i konferencyjnej.

Wraz z pismem do premiera przedstawiciele branży targowej wystosowali listę postulatów, których spełnienie według nich warunkuje przyszłość branży targowo – kongresowej. Wśród głównych założeń postulatów znalazły się zagadnienia dotyczące bieżącego wsparcia, tj. abolicja składek ZUS od 1 września 2020 do 31 marca 2021 czy wydłużenie maksymalnego łącznego okresu korzystania z dofinansowań wynagrodzeń pracowników z 3 do 9 miesięcy. Na liście są też kwestie dotyczące długofalowej pomocy dla rozwoju branży targowej, jak programy hosted buyers czy dofinansowanie celowe dla prestiżowych targów międzynarodowych, promujących polskie produkty i usługi zgodnie z rekomendacją PIPT.

Spotkanie poświęcone branży targowo-wystawienniczej było okazją do zapoznania się z bieżącymi problemami, z jakimi na co dzień borykają się przedstawiciele tego segmentu gospodarki w dobie pandemii Covid-19.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO