Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

WFOŚiGW, PGE Energia Ciepła oraz MPEC podpisały ważny dokument. Skorzystają mieszkańcy

wtorek, 26 listopada 2019 14:26 / Autor: Beata Kwieczko
WFOŚiGW, PGE Energia Ciepła oraz MPEC podpisały ważny dokument. Skorzystają  mieszkańcy
WFOŚiGW, PGE Energia Ciepła oraz MPEC podpisały ważny dokument. Skorzystają  mieszkańcy
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Spółka PGE Energia Ciepła, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Kielcach podpisały list intencyjny o współpracy dotyczącej rozbudowy systemu centralnej ciepłej wody oraz likwidacji piecyków gazowych. Na porozumieniu skorzystają mieszkańcy, przedsiębiorstwa ciepłownicze i środowisko.

- List intencyjny umożliwi wsparcie finansowania dostawy i instalacji ciepłej wody w blokach na osiedlach, w których w tej chwili dostarczamy ciepło sieciowe na potrzeby centralnego ogrzewania. Dzięki temu podniesie się komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców i poprawi sytuacja środowiskowa, ponieważ wiemy, że spalanie paliw zawsze czyni jakieś szkody. Będą też korzyści dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, które poniosą mniejsze koszty - tłumaczy Jan Karwasiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach.

Dariusz Kozak, dyrektor Elektrociepłowni Kielce należącej do PGE Energia Ciepła, podkreślił, że podpisany dokument ma bardzo ważne znaczenie. - Mieszkańcy kieleckich osiedli i wspólnot mieszkaniowych będą mogli likwidować piecyki gazowe, które u nich funkcjonują i dzięki temu podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej. PGE i MPEC dopłacą pewne kwoty, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zapewni dofinansowanie, dzięki czemu mieszkańcy zainteresowani podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej poniosą niewielkie koszty - mówi Dariusz Kozak.

Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może sfinansować inwestycje częściowo lub w całości. - Jest to niskooprocentowany kredyt z możliwością umorzenia do 15 procent - informuje Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚ.

Podczas spotkania została zawarta też umowa współpracy pomiędzy PGE Energia Ciepła S.A, a Świętokrzyską Spółdzielnią Mieszkaniową i Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Kielcach. - W tym roku rozpoczęliśmy pilotażowo na osiedlu Uroczysko program "ciepła woda użytkowa", w ramach którego wykonaliśmy w dwóch blokach instalację dla 145 mieszkań. W tym roku podpisaliśmy też kolejne umowy ze Świętokrzyską Spółdzielnią Mieszkaniową na instalację w czterech blokach takiej samej dostawy ciepłej wody. Wiadomo, że są spore koszty instalacji, dlatego szukamy wsparcia w postaci środków społecznych - mówi Jan Karwasiński. 

Pięć budynków do programu zgłosiła również Spółdzielnia Mieszkaniowa Bocianek, zainteresowane są RSM Armatury i Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. W Kielcach centralnej ciepłej wody użytkowej nie ma w około 500 budynkach w najstarszych osiedlach – Uroczysko, Bocianek, Szydłówek, Sady, Jagiellońskie, Chęcińskie, Podkarczówka, Zagórska Północ, Zagórska Południe i Sandomierskie. 

Podczas spotkania został zaprezentowany film promocyjny "Ciepła woda użytkowa dla Kielc". W wydarzeniu wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści, władze miasta i zarządy kieleckich spółdzielni mieszkaniowych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO