Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Za nami VII Świętokrzyska Gala Wolontariatu

poniedziałek, 05 grudnia 2022 23:32 / Autor: Weronika Leszczyńska
Za nami VII Świętokrzyska Gala Wolontariatu
Za nami VII Świętokrzyska Gala Wolontariatu
Weronika Leszczyńska
Weronika Leszczyńska

Podczas VII Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu uhonorowano najaktywniejszych wolontariuszy. W tegorocznej edycji wpłynęło 40 zgłoszeń. Tego dnia obchodzimy  również Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (5 grudnia).

-  Wolontariat to już nie tylko praca w schronisku lub z dziećmi, to również praca biurowa na rzecz innych organizacji. Jednymi z grup, które  kiedyś otrzymały Laur Wolontariatu były panie z archiwum diecezjalnego, które układały dokumenty. Wolontariat to nie tylko dawanie, ale również przyjmowanie, nabywanie nowych umiejętności, kompetencji i znajomości - mówi Wiktor Tutaj, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach.

 -  W tym roku nagrodzona została  wolontariuszka hospicjum, która od wielu lat świadczy swoją pomoc na rzecz Caritas imienia Świętej Matki Teresy z Kalkuty, jak również nauczyciele, którzy podczas wojny na Ukrainie tworzą miejsca dla uchodźców oraz osoby które działają na rzecz żołnierzy i ognisk wychowawczych - mówi Monika Wilk, koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

Jak twierdzi senator Krzysztof Słoń, ambasador wolontariatu w Kielcach, żeby człowiek mógł dobrze funkcjonować powinien myśleć nie tylko o sobie, ale też o innych.

- Wolontariusze to bohaterowie naszej codzienności, ponieważ ludzie potrzebują przełamać bariery komunikacyjne oraz  pomocy, żeby dojechać w jakieś miejsce,jak również wysłuchania i zrozumienia - kontynuuje.

Ksiądz Krzysztof Banasik informuje, że pomaganie jest jednym z najpiękniejszych przejawów naszego człowieczeństwa.

- Każdy powinien pomagać na miarę swoich możliwości, czasu, umiejętności i wieku. Od najmłodszych lat powinniśmy uwrażliwiać dzieci na postawę społeczną, dzięki temu wyrastają  w duchu otwartości - mówi ksiądz  Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Decyzji Kieleckiej.

Jednym ze zdobywców tegorocznej statuetki Laur Wolontariatu jest Karolina Krajewska - Brelska, nauczycielka języka angielskiego w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie.

- Całe moje życie jestem wolontariuszem, a obecnie jestem szefową Szkolnego Koła Wolontariatu. Pomaganie to część mojego życia, zajmuję się tym od szkoły podstawowej- mówi Karolina Krajewska - Brelska.

Tegoroczne statuetki Laur otrzymały:

- Marzena Dąbrowska- wolontariuszka od 2017 roku pomaga pacjentom Hospicjum im. Św. Matki Teresy z Kalkuty.

- Karolina Krajewska - Brelska - czynny członek Koła Gospodyń Wiejskich w Lasocinie, a od ponad 10 lat zaangażowana jako wolontariuszka oraz lider rejonu Szlachetnej Paczki.

- Tomasz Puchrowicz - jako wolontariusz działa od 2003 roku. Działa w Szlachetnej Paczce jako wolontariusz i lider regionu. Współorganizował Światowe Dni Młodzieży w dekanacie jędrzejowskim.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO