Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zobacz, jak uczcimy okrągłą rocznicę Powstania Styczniowego

czwartek, 12 stycznia 2023 15:23 / Autor: Łukasz Czerwiak
Zobacz, jak uczcimy okrągłą rocznicę Powstania Styczniowego
Zobacz, jak uczcimy okrągłą rocznicę Powstania Styczniowego
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W 2023 roku przypada 160. rocznica Powstania Styczniowego. Z tej okazji, 22 stycznia, równo 160 lat od jego wybuchu, w Białogonie i na Karczówce odbędą się uroczystości.

Jak informowaliśmy w grudniu, w kieleckim Białogonie stanął pomnik upamiętniający wybuch Powstania Styczniowego. W niedzielę, 22 stycznia zostanie on oficjalnie odsłonięty. Uroczystości jednak rozpocznie Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Sprawowana będzie ona w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Początek o godzinie 16.

– Po Mszy Świętej będzie miał miejsce przemarsz pod pomnik. Zostanie on uroczyście odsłonięty i poświęcony. Zaśpiewamy przy nim hymn państwowy, następnie odbędą się przemówienia zgromadzonych gości. Na koniec złożymy kwiaty. Przypomnę, że znajduje się on na parkingu przy drewnianym kościele – tłumaczy Robert Surma ze Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci.

Co roku uroczystości odbywają się także na Karczówce. W tym roku wyjątku nie będzie. Przebieg uroczystości, w porównaniu z ubiegłymi latami uległ jednak drobnej zmianie. Zostaną poświęcone dwie nowe tablice. Początek o godzinie 12.

– Uroczystości rozpocznie Msza Święta w kościele pw. św. Karola Boromeusza. Tradycyjnie będą jej przewodniczyć pallotyni. Po Eucharystii nastąpi bardzo ważna dla nas zmiana. Około godziny 13 przejdziemy do przejścia w baszcie południowej, ponieważ tam na elewacji zabudowań klasztornych zostaną osadzone dwie nowe tablice – opowiada Stanisław Szrek ze Stowarzyszenia Ochrony i Tradycji „Genius Loci Karczówka”.

Wizerunki pamięci poświęcone są ojcu Kolumbionowi Tomaszewskiemu oraz kielczanom poległym w trakcie wojny w 1920 roku.

– Gdy dotrzemy do tych tablic zostaną one uroczyście odsłonięte i poświęcone. Przypomnę, że ojciec Kolumbin przez 50 lat samotnie opiekował się klasztorem na Karczówce. Zaś ta druga jest kopią tej znajdującej się na cmentarzu przykościelnym (z dodatkową informacją). Umieszona jest ona w jednej z wnęk figur drogi krzyżowej. Zapisane są na niej nazwiska pięciu mieszkańców tamtego rejonu miasta, którzy zginęli w wojnie ojczyźnianej – dodaje Szrek.

Na zakończenie uroczystości zgromadzeni goście przejdą pod pomnik Powstańców Styczniowych. Znajduje się on w zachodniej części klasztoru. Tam zostaną złożone kwiaty.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO