Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

"ENNIO" - znakomity dokument o genialnym kompozytorze

czwartek, 26 stycznia 2023 15:35 / Autor: Michał Sierlecki
"ENNIO" - znakomity dokument o genialnym kompozytorze
"ENNIO" - znakomity dokument o genialnym kompozytorze
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

"Ennio" został wyreżyserowany przez Giuseppe Tornatore - przyjaciela kompozytora, do którego filmów tworzył także muzykę. Filmów wybitnych, takich jak "Cinema Paradiso", "1900: Człowiek legenda", "Malena", "Nieznajoma" i wielu innych. Ale Ennio Morricone to także historia kina. Świat pożegnał go w lipcu 2020 roku, jednak dzięki dźwiękom, jakie po sobie pozostawił, w pamięci wielu odbiorców będzie żył wiecznie. Kto nie zna dorobku tego wielkiego artysty, powinien obejrzeć to dzieło, dostępne od niedawna także na nośniku DVD i w serwisach streamingowych.

Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem. „Ennio” jest żywiołowym portretem geniusza, nakreślonym przez wiernego przyjaciela i znakomitego reżysera.

Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza. „Ennio” to prezent dla fanów utworów artysty i wszystkich produkcji, do których stworzył niepowtarzalną muzykę.

 

Ennio Morricone ur. 10 listopada 1928 w Rzymie, zm. 6 lipca 2020 – włoski kompozytor i dyrygent. Był autorem muzyki do ponad 500 filmów. Ponad 40 z napisanych przez niego ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową. W roku 2007 Amerykańska Akademia Filmowa przyznała mu honorowego Oscara za całokształt twórczości. W 2016 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu Nienawistna ósemka (2015). Komponował od 1946 roku. Do 2016 roku sprzedano ponad 70 milionów płyt z jego muzyką.

Pierwszym nauczycielem muzyki włoskiego kompozytora był jego ojciec, który nauczył go czytać nuty i grać na kilku instrumentach. Ennio Morricone był bardzo uzdolniony muzycznie. Zaczął komponować mając 6 lat. Dwa lata później, kiedy uczęszczał do Szkoły Podstawowej św. Jana w Rzymie poznał swego przyszłego partnera artystycznego – Sergio Leone. W wieku 12 lat wstąpił do Narodowego Konserwatorium im. Świętej Cecylii, gdzie pobierał lekcje gry na trąbce u Umberto Semproniego. W 1940 roku rozpoczął czteroletni kurs harmonii, który zakończył prawdopodobnie już po 6 miesiącach.

W pewnym momencie jeden z jego nauczycieli harmonii zasugerował mu, by zaczął studiować kompozycję. Niedługo potem Morricone to uczynił. Jego nauczycielem był Goffredo Petrassi. Zanim Ennio Morricone ukończył konserwatorium (w klasie trąbki, orkiestracji i kompozycji) miał już na swoim koncie kilka ścieżek dźwiękowych do słuchowisk radiowych. Był też czynnym trębaczem – grał w orkiestrze specjalizującej się w muzyce pisanej do filmów.

W 1946 Ennio Morricone otrzymał dyplom ukończenia studiów w klasie trąbki i w tym samym roku skomponował Il Mattino. W 1952 otrzymał dyplom ukończenia studiów w klasie instrumentacji, a w 1954 – w klasie kompozycji.

Zasiadał w jury konkursu głównego na 37. MFF w Cannes (1984) oraz na 49. MFF w Wenecji (1992).

30 sierpnia 2009 Ennio Morricone wystąpił w Polsce na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej. 29 września 2012 w hali „Targów Kielce” odebrał z rąk arcybiskupa Gianfranco Ravasiego Medal Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga), przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. Ceremonię uświetniło wykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej nowej wersji utworu "Tra Cielo e Terra", dedykowanego Janowi Pawłowi II.

 

źródło: Best Film, Wikipedia

View the embedded image gallery online at:
http://emkielce.pl/muzyka/ennio-morricone#sigProGalleriabca74ff0d2
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO