Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

Jubileuszowe wydanie najbardziej znanego albumu Mike'a Oldfielda.

wtorek, 30 maja 2023 15:46 / Autor: Michał Sierlecki
Jubileuszowe wydanie najbardziej znanego albumu Mike'a Oldfielda.
Jubileuszowe wydanie najbardziej znanego albumu Mike'a Oldfielda.
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

Rocznicowe wydanie „Tubular Bells – 50th Anniversary Edition” zawiera zupełnie nowy master z Abbey Road z wykorzystaniem oryginalnego miksu Milesa Showella z 1973 roku oraz drugą płytę, na której znajdziemy niepublikowany wcześniej master samego Mike’a

Znajduje się tu także nagrany w 1998 roku „Tubular X”, jego wersja kultowej piosenki Marka Snowa pochodzącej z „Z Archiwum X”. Remiks „Tubular Beats” powstał we współpracy z YORK, podobnie jak oryginalny „Mike Oldfield’s Single (Theme From Tubular Bells)” stworzony w odpowiedzi na nieautoryzowane amerykańskie wydawnictwo. Po raz pierwszy od ponad dekady uwzględniono również oszałamiający „Tubular Bells/In Dulci Jubilo”, który powstał z myślą ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Wydawnictwo zawiera również niepublikowane wcześniej demo, które artysta nagrał pięć lat temu. „Tubular Bells 4 Intro” jest nie tylko zwieńczeniem niesamowitej kariery, ale i możliwie ostatnim nagraniem Oldfielda.

"Tubular Bells” zapisał się na kartach historii. Jeszcze przed światową sławą, 16 mln sprzedanych egzemplarzy, znaczkiem stworzonym we współpracy z Royal Mail czy otwarciem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 – pierwotnie… była tylko muzyka.

Wówczas nieznany nikomu 20-letni Mike Oldfield zadebiutował albumem, na którym grał praktycznie na każdym możliwym instrumencie. Płyta była nie tylko debiutem wschodzącego artysty, ale i zupełnie nowej wytwórni Richarda Bransona – Virgin Records. Niezwykle ambitna i odważna współpraca w końcu się opłaciła. Oldfield stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych muzyków w Wielkiej Brytanii, natomiast Virgin Records jest dziś jedną z najbardziej wpływowych wytwórni płytowych na świecie. Na szczyt wzniósł ich właśnie „Tubular Bells” – fenomen, który podbił brytyjskie listy przebojów oraz został nagrodzony Grammy. Niekończącą się popularność zapewniła mu czołówka nagrana do filmu „Egzorcysta” (1973).

Mike Oldfield komentuje: – Słuchając dziś muzycznych wylewów uczuć pogrążonego w lęku nastolatka, trudno uwierzyć, że to naprawdę ja sprzed 50 lat. Muzyka nie brzmi tak nerwowo, ale tylko ja znam lata pracy i stresu, które doprowadziły do powstania „Tubular Bells”. Wszystko to działo się na żywo – pierwsze występy bez drugich szans i studyjnych sztuczek, do których obecnie jesteśmy przyzwyczajeni. Kiedy pracowałem nad „Tubular Bells”, nie sądziłem, że ktokolwiek go usłyszy, nie mówiąc już o świętowaniu jego rocznicy pięć dekad później! Dziękuję wszystkim, którzy słuchali go przez te lata.

Tracklista

1. Tubular Bells – Part One 1973 mix

2. Tubular Bells – Part Two 1973 mix

3. Tubular Bells 4 Intro (previously unreleased demo 2017)

4. Tubular Bells/In Dulci Jubilo (Music for the Opening Ceremony of the London 2012 Olympic Games)

5. Tubular Bells (Mike Oldfield & YORK Remix)

 

źródło: Universal Music Group

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO