Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Planuje długie życie

Nie daj rakowi zawrócić w głowie. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. cz 1

czwartek, 17 września 2020 11:55 / Autor: Radio eM
Nie daj rakowi zawrócić w głowie. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. cz 1
Nie daj rakowi zawrócić w głowie. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. cz 1
Radio eM
Radio eM

CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”

Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.

Nie daj rakowi zawrócić w głowie. Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy te, które rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one powstawać także w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórze. To choroby o podobnych objawach i zbliżonych metodach leczenia, dlatego zostały sklasyfikowane do jednej grupy. Najczęściej występujące nowotwory głowy i szyi to: rak gardła, rak krtani, rak jamy ustnej, rak języka, rak nosa i zatok, rak tarczycy, rak ucha. Rocznie ten typ nowotworu rozpoznaje się u 11 tys. osób, a u 60% pacjentów diagnozowany jest dopiero w III lub IV stadium zaawansowania. Podjęcie skutecznej terapii zależy od wczesnego wykrycia nowotworu. W I stadium choroby, szanse na wyleczenie sięgają 95%. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że co roku notuje się ok. 600 tys. nowych przypadków raka głowy i szyi na świecie. Jest siódmym najczęściej występującym nowotworem na świecie. W Polsce przypadki raka głowy i szyi stanowią 8 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn oraz 5 proc. u kobiet.

 

Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

 

             Logo BO MZ RGB                                

logo planuje poziom web

              
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO