Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Planuje długie życie

Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne cz.2

czwartek, 26 listopada 2020 14:07 / Autor: Radio eM
Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne cz.2
Psychoonkologia jako narzędzie profilaktyczne cz.2
Radio eM
Radio eM

CYKL AUDYCJI EDUKACYJNYCH, REALIZOWANYCH W RAMACH KAMPANII SPOŁECZNEJ MINISTRA ZDROWIA „PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE”

Od 4 sierpnia w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 12.12 zapraszamy na audycje edukacyjne o profilaktyce nowotworowej w ramach kampanii społecznej Ministra Zdrowia „Planuję długie życie”.

Porozmawiajmy o stresie Panowie często ukrywają, trzymają w sobie stres –długotrwały stres może zwiększać ryzyko rozwoju m.in. nowotworów. Do powstania chorób przyczyniają się silne emocje powodowane konfliktami, frustracją, gniewem. Zwłaszcza, gdy są tłumione i przeżywane wielokrotnie. Stres nie jest czynnikiem onkogennym, czyli nie powoduje raka w sposób bezpośredni. Natomiast zaburzając równowagę organizmu inicjuje szereg procesów, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworu.

Jak walczyć z tłumionym i wielokrotnie przeżywanym stresem?

Jak długotrwały stres wpływa na nasz organizm? Jak walczyć z tłumionym i wielokrotnie przeżywanym stresem? Jak zachowuje się organizm po długotrwałym stresie? Dlaczego często organizm choruje po tym jak stres nam minie? Czy stres może powodować spadek odporności?

Na te i inne pytania odpowie Paweł Pilkiewicz, koordynator zakładu psychoonkologoii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

 

 

Planuję długie życie to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministra Zdrowia. Jej celem jest ograniczenie zachorowalności na nowotwory przez redukcję czynników ryzyka, zwiększenie poziomu zgłaszalności na badania przesiewowe. Szacuje się, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest ze stylem życia każdego z nas i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować (np. narażenie na dym tytoniowy).

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia. Celem nadrzędnym Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej oraz zmniejszenie zapadalności na choroby nowotworowe.

 

             Logo BO MZ RGB                                

logo planuje poziom web

              
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO