Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Edyta Krężołek: Wystawa multimedialna opowiada młodzieży o zbrodni katyńskiej

środa, 25 maja 2022 10:55 / Autor: Katarzyna Bernat
Edyta Krężołek: Wystawa multimedialna opowiada młodzieży o zbrodni katyńskiej
Edyta Krężołek: Wystawa multimedialna opowiada młodzieży o zbrodni katyńskiej
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

„20 – 40 – 20” – to tytuł wystawy dotyczącej zbrodni katyńskiej, którą możemy oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Tytuł ekspozycji odnosi się do dwóch ważnych rocznic upamiętnionych w roku 2020 – setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej i osiemdziesiątej rocznicy zbrodni katyńskiej.

Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów pięciu postaci. Ukazuje losy  niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego. 

– Zamysł był taki, aby wprowadzić do otoczenia namiastkę lasu katyńskiego. Sama ekspozycja ma charakter multimedialny, głównie z myślą o młodym odbiorcy. Młodzież ma możliwość zapoznania się z treściami dotyczącymi zbrodni katyńskiej w nowoczesnej formie – tłumaczyła Edyta Krężołek, historyk z Delegatury IPN w Kielcach.

Wystawę dostępna będzie do 17 czerwca. Zwiedzanie wystawy możliwe dla grup zorganizowanych (do 25 osób) po wcześniejszej rezerwacji: nr tel. 696 826 381. Osoby indywidualne będą mogły je obejrzeć od wtorku do piątku o godzinie 16.

Przypomnijmy, że 82 lata temu, 12 maja 1940 roku wyruszyły ostatnie transporty śmierci oficerów polskich z Kozielska do Katynia i ze Starobielska do Charkowa.

Więcej o wystawie powiemy w audycji: "Historia na fali" w czwartek 26 maja o godz. 20 w Radiu eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO