Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

PUBLICYSTYKA

Pomysł z energią

niedziela, 14 października 2018 10:00 / Autor: Radio eM
Radio eM

Prezentujemy Państwu kolejną firmę, która działa w Kieleckim Parku Technologicznym, instytucji założonej pod skrzydłami Urzędu Miasta. Jest nią EkoEnergia Polska sp. z o.o., zajmująca się odnawialnymi źródłami energii i szeroko pojętą efektywnością energetyczną, czyli szukaniem sposobów na zmniejszenie rachunków za energię cieplną. Jej właścicielem jest Łukasz Dziedzic.

Spółka została założona w 2013 roku i od tego samego początku działa w strukturach Kieleckiego Parku Technologicznego. Obecnie w firmie pracuje kilkudziesięciu wykwalifikowanych pracowników, którzy są zatrudnieni na podstawie różnych umów. Przy realizacji bardzo dużych inwestycji, liczba współpracowników sięga nawet stu osób.

Ekologia i energetyka

Skąd wziął się pomysł na taki biznes? - W Polsce od 2010 roku zaczęła rosnąć świadomość ekologiczna i zaczęto inwestować w odnawialne źródła energii. Stało się to w chwili, kiedy pojawił się program finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dotyczył kolektorów słonecznych. Później powoli wchodziły na rynek panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. Postanowiłem to wykorzystać. Dodatkową motywacją dla mnie było to, że skończyłem studia na kierunku energetyka, a jedną z jego specjalizacji był właśnie zrównoważony rozwój energetyczny, czyli między innymi odnawialne źródła energii - tłumaczy Łukasz Dziedzic.

Podkreśla, że od zawsze myślał o prowadzeniu działalności gospodarczej. - Kiedy kończyłem studia, wpadło mi w ręce kilka ciekawych publikacji związanych z szeroko pojętą przedsiębiorczością i gdy zacząłem się wgłębiać w temat, zobaczyłem, że mam znacznie szersze możliwości, niż początkowo sądziłem. Zaraz po skończeniu studiów rozpocząłem pracę na własny rachunek, najpierw jako nieformalny wspólnik, a później, po dwóch latach, założyłem już działalność na siebie. Do Kieleckiego Parku Technologicznego trafiłem dzięki znajomemu, który powiedział mi, że ta instytucja oferuje wsparcie dla firm w początkowej fazie rozwoju - opowiada.

Dostęp do klienta

Podczas spotkania z przedstawicielami KPT, pan Łukasz był już pewny, że to właśnie tu założy firmę. - Złożyliśmy pismo, odbyliśmy rozmowę i po dwóch miesiącach byliśmy lokatorami Parku - mówi.

- Rozpoczęcie działalności w tej instytucji było naprawdę dobrym pomysłem, ponieważ koszty funkcjonowania  firmy są dosyć niskie. Mamy też znaczny dostęp do klienta, ponieważ Kielecki Park Technologiczny to instytucja otoczenia biznesu, która jest rozreklamowana w różnych branżach, dzięki czemu wszyscy wiedzą, że działa tu dużo różnych firm. Oprócz tego, kiedy zaczęliśmy się rozwijać, mieliśmy większe możliwości, jeżeli chodzi o prowadzenie biznesu. Park jest prestiżową instytucją, rozpoznawalną nie tylko na rynku lokalnym, ale również krajowym.

Planują rozwój

Jak do tej pory, klientami EkoEnergii były firmy, instytucje oraz osoby głównie z województwa świętokrzyskiego. - Dwa lata temu zaczęliśmy się zastanawiać nad dywersyfikacją źródła klientów, ale przyspieszony rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce spowodował, że w zasadzie nie mamy czasu na poszukiwanie odbiorców poza granicami kraju. Uczestniczymy w różnego rodzaju targach, imprezach i wyjazdach związanych z promocją gospodarczą naszego regionu i widzimy, że zapotrzebowanie naszego rynku jest na tyle duże, że możemy go zaspokoić w stu procentach, nie mówiąc już o klientach zagranicznych - wyjaśnia Łukasz Dziedzic.

- Teraz złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o wybudowanie zaplecza badawczo-rozwojowego dla naszej firmy. W tym celu kupimy też działkę. Plany inwestycyjne są dość ambitne, bo w kolejnych latach zamierzamy wydać około 10 milionów złotych na rozwój spółki - zdradza i dodaje, że dzięki temu firma będzie rozpoznawalna nie tylko na rynku lokalnym, ale również krajowym.

Beata Kwieczko

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO