Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Prof. Zbigniew Koruba, rektor PŚk: Odpowiemy na potrzeby pracodawców

środa, 02 września 2020 10:31 / Autor: Radio eM
Prof. Zbigniew Koruba, rektor PŚk: Odpowiemy na potrzeby pracodawców
Prof. Zbigniew Koruba, rektor PŚk: Odpowiemy na potrzeby pracodawców
Radio eM
Radio eM

Rozmowa z prof. Zbigniewem Korubą, rektorem-elektem Politechniki Świętokrzyskiej

Od ponad 30 lat jest pan związany z Politechniką Świętokrzyską. Poznał pan więc tę uczelnię bardzo dobrze, a teraz został wybrany rekorem. Jaką ma pan strategię na jej rozwój?

W swoim programie wyborczym zapowiedziałem pewne zmiany. Nie będą to zmiany rewolucyjne, tylko kontynuacja kierunku obranego przez poprzedników. Jeśli jednak wprowadzimy te zmiany, to uczelnia będzie miała szansę na bardziej dynamiczny rozwój. Mam na myśli głównie intensyfikację współpracy z otoczeniem zewnętrznym. Współpracę będziemy opierać na wspólnych badaniach, tak by firmy były zadowolone z tego, że ich produkty staną się dzięki nam bardziej atrakcyjne na rynku. Zdążyłem się już zaprzyjaźnić z prezesami różnych firm i poznać ich oczekiwania  co do sylwetki przyszłego absolwenta Politechniki. Jeśli mój program będziemy realizowali z żelazną konsekwencją, to właśnie tak wykształconych absolwentów będziemy wypuszczać z PŚk. Drugi aspekt to współpraca ze szkołami, a właściwie bezpośrednio z ich dyrektorami. Będę się regularnie z nimi spotykał,  a potem również z nauczycielami.

Jakie są oczekiwania rynku co do absolwentów?

Są to oczekiwania merytoryczne, więc będziemy unowocześniać programy nauczani. Pracodawcy chcieliby też, aby absolwenci byli wyposażeni w umiejętności miękkie,i takie jak znajomość języka angielskiego, autoprezentacja, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Będziemy w te właśnie umiejętności wyposażać naszych studentów. Chciałbym też ściśle współpracować z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, który przecież prowadzi kierunek lekarski. Potrzebny jest więc u nas kierunek taki, jak inżynieria medyczna czy telemedyczna. Absolwent z takimi umiejętnościami niewątpliwie znajdzie pracę. Coraz bardziej rozwija się też rynek dronów. Chcielibyśmy zbudować specjalistyczny ośrodek, w którym moglibyśmy prowadzić badania również dla tej dziedziny.

Jeśli spojrzymy na współpracę ze szkołami, to czy obejmie ona również pomoc w nauczaniu matematyki?

To bardzo słuszna uwaga. Ubolewam nad tym, że matematyka jest przez naszych studentów na pierwszym roku dość słabo opanowana. Liczę na to, że się to poprawi. Nas jednak interesują zwłaszcza ci najzdolniejsi uczniowie. Chcemy przyciągać tych, którzy mogą się pochwalić bardzo dobrymi wynikami, zarówno z matematyki, jak i fizyki czy chemii. Takich, którzy zdobyli w rozszerzonej maturze bardzo wysokie wyniki. Pojawia się jednak pytanie: Co zrobić, bu nie odeszli oni do uczelni w innych miastach, uchodzących być może za bardziej renomowane? Chciałbym zachęcić rodziców, dziadków, znajomych, by wskazywali Politechnikę Świętokrzyską jako tę, która nie tylko dobrze kształci, ale i wspiera finansowo najlepszych studentów.

Kierunki ścisłe mają swoją przyszłość, ponieważ każda branża potrzebuje takich specjalistów. Jak ma się to do zainteresowania kierunkami u kandydatów?

Popularność tych kierunków utrzymuje się na podobnym poziomie już od kilku lat. Te najpopularniejsze to informatyka, świeżo utworzona teleinformatyka, a także elektromobilność, informatyka przemysłowa, odnawialne źródła energii, a także budownictwo i architekta. Chcemy też uruchomić kierunek dedykowany dronom – wspólnie z firmą specjalizującą się w ich produkcji. Budujące jest też to, że nabór w tym roku był na lepszym poziomie, niż w latach poprzednich.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Katarzyna Bernat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO