Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

Tomasz Domański: Po akcji "Reinhardt" wiele żydowskich miasteczek przestało istnieć

środa, 23 listopada 2022 10:27 / Autor: Katarzyna Bernat
Tomasz Domański: Po akcji "Reinhardt" wiele żydowskich miasteczek przestało istnieć
Tomasz Domański: Po akcji "Reinhardt" wiele żydowskich miasteczek przestało istnieć
Katarzyna Bernat
Katarzyna Bernat

Rozmowa z doktorem Tomaszem Domańskim, historykiem z Delegatury IPN w Kielcach.

 

W tym roku upamiętniamy 80. rocznicę akcji Reinhardt, czyli zaplanowanej eksterminacji Żydów. W regionie świętokrzyskim od kilku miesięcy odbywają się wydarzenia upamiętniające ludność żydowską.

Rok 1942, to rozpoczęcie przez państwo niemieckie akcji Reinhardt, której celem była eksterminacja ludności żydowskiej. W 80. rocznicę, jako Delegatura IPN, włączyliśmy się w naukowo - edukacyjne upamiętnienie tamtych tragicznych wydarzeń. Zaczęliśmy już w styczniu, zaprosiliśmy młodzież do udziału w kolejnej edycji konkursu "Nasi sąsiedzi Żydzi". Działania te były organizowane z innymi placówkami, jak Ośrodek Edukacyjno - Muzealny "Świętokrzyski sztetl" w Chmielniku. Tym wydarzeniom towarzyszyła moja prelekcja na temat akcji Reinhardt. W regionie prezentowaliśmy także wystawy okolicznościowe poświęcone ludności żydowskiej i zbrodniom dokonanym przez Niemców.

Wiele konferencji i wystaw odbyło się w Chmielniku. Przed wojną było to miasteczko, w którym zdecydowaną większość mieszkańców stanowiła ludność żydowska.

Pierwsze wysiedlenie Żydów z Chmielnika miało miejsce 8 października 1942 roku. Stąd wystawy, konferencje, publikacje poświęcone były Żydom z Chmielnika.

Czy możemy powiedzieć, że Chmielnik jest symbolem żydowskiego miasteczka, które po II wojnie światowej przestało istnieć?

Tak. Przed wojną około 80 procent jego mieszkańców stanowiła ludność żydowska. W ramach obchodów chcieliśmy też pokazać polską pomoc dla ludności żydowskiej. Przygotowaliśmy wystawy prezentujące m.in. siostry zakonne ratujące żydowskie dzieci.

Posłuchaj całej audycji:

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO