Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

PUBLICYSTYKA

UFO dla niepełnosprawnych

sobota, 05 września 2020 10:13 / Autor: Marzena Rygiel
UFO dla niepełnosprawnych
UFO dla niepełnosprawnych
Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Pętle indukcyjne dla słabo słyszących, windy dla osób na wózkach i ścieżki kierunkowe dla niewidomych. To tylko kilka udogodnień, które mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami korzystać z nowo otwartego dworca PKS.

Podczas niedawnej uroczystości otwarcia Centrum Komunikacyjnego (27 sierpnia) osoby niepełnosprawne mogły zapoznać się z udogodnieniami i zobaczyć, jak dworzec będzie funkcjonował w praktyce.

„SPODEK” BARDZIEJ PRZYJAZNY

– Na dworcu wprowadzono szereg udogodnień. Każde z nich było wcześniej konsultowane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Zastosowaliśmy wszystkie możliwości, które dostępne były na rynku. Obiekt jest w pełni dostosowany do obsługi osób z problemami ze zdrowiem – zapewnia Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Anna Pluta, Prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach sądzi, że dworzec stał się bardziej przystępny dla osób niepełnosprawnych i starszych, ale mimo wszystko został zachowany jego charakter.

– Nie zdążyliśmy przetestować jeszcze wszystkich możliwości, ale widzimy, że poprawa jest znaczna. Dworzec najlepiej przystosowany jest dla osób niedowidzących i myślę, że wynika to z tego, że zawsze było im najciężej się tu odnaleźć – relacjonuje Pluta.

TYFLOMAPY I KOLOROWE SCHODY

W części miejsc takich jak windy, łazienki, poręcze schodów znajdują się oznaczenia w Alfabecie Braille'a wskazujące w jakim kierunku porusza się dana osoba. Dworzec został wyposażony także w tyflomapy i dźwiękowe oznakowanie przestrzeni. Najbardziej pomocne dla słabo widzących są także ścieżki LUMI FON, czyli charakterystyczne płyty ostrzegawcze z wypustkami.

– Prowadzą one z zewnątrz budynku do samego środka, do praktycznie każdego miejsca, do którego osoba niedowidząca chciałaby dotrzeć. Ważne jest także oznakowanie schodów, na stopniach których znajdują się odpowiednie kolory. Sprawia to, że są one lepiej widoczne – mówi Prezes Stowarzyszenia.

Istotną rolę odgrywają także windy i schody ruchome, które posłużą wszystkim, ale są znacznym udogodnieniem przede wszystkim dla osób zmagających się z chorobą Parkinsona, które wcześniej znajdywały trudności w dostaniu się na wyższe piętro.

ASYSTENT POMOŻE

Z myślą o osobach niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących zainstalowano także dwie specjalne aplikacje na telefon, które pomogą im w zasięgnięciu informacji i odnalezieniu się w dworcowej przestrzeni. Osoby niewidome na przykład usłyszą, gdzie są między innymi toalety i wyjścia na perony. Pomaga im to poruszać się po Centrum Komunikacyjnym kierując się słuchem. Na dworcu, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby, można będzie również skorzystać z asysty pracownika obiektu, który pomoże w wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu, a także w odprawie bagażu.

– Wszystkie te udogodnienia gwarantują nam niezależność. Ważne jest jednak, żeby były one respektowane przez osoby zdrowe i żeby nie utrudniali zadania niepełnosprawnym, przez chociaż zostawienie walizki na ścieżkach kierunkowych. Wtedy każdy będzie mógł poruszać się swoim tempem nie przeszkadzając drugiej osobie – podsumowuje Piotr Franiek z Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Świętokrzyskiego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO