Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

ŚCO reaktywuje program szczepień dla chorych onkologicznie

środa, 06 maja 2020 12:19 / Autor: Magdalena Nowak
ŚCO reaktywuje program szczepień dla chorych onkologicznie
ŚCO reaktywuje program szczepień dla chorych onkologicznie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Świętokrzyskie Centrum Onkologii wznowiło swój program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla pacjentów onkologicznych.

Szczepionki przeznaczone są dla chorych z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi, takimi jak: rak płuca, piersi, trzonu macicy, szyjki macicy, rak jelita grubego, odbytnicy, pęcherza moczowego, przewlekła białaczka limfocytowa.

– Szczepionki zabezpieczają pacjentów w trakcie leczenia onkologicznego przed rozwinięciem powikłania w postaci pneumokokowego zapalenia płuc, które jest bardzo niebezpieczne. Nawet do 20 procent z tych, którzy chorują na to zapalnie, umiera. Ponadto samo szczepienie podnosi odporność, co również ma znaczenie w dobie pandemii. Osoba zaszczepiona jest chroniona przed infekcjami, w związku z tym może kontynuować terapię onkologiczną, nie musi jej przerywać, a każde przerwanie terapii ma swoje skutki negatywne – wyjaśnia Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

– Z programu bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom  mogą skorzystać dorośli  mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy nie rozpoczęli jeszcze leczenia onkologicznego, nie byli szczepieni szczepionką przeciwko pneumokokom, nie posiadają przeciwwskazań lekarskich do szczepienia, w tym tychwskazanych przez lekarza prowadzącego leczenie onkologiczne oraz wyrażą pisemną zgodę na udział w badaniu - projekcie – dodajerzecznik.

Pacjenci z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi, którzy jeszcze nie rozpoczęli leczenia onkologicznego, powinni zgłosić się do gabinetu kwalifikacji do szczepień 20a-2 (budynek główny ŚCO, parter, hol za rejestracją) .Gabinet jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -10.00. Można też zapytać o szczegóły szczepienia pod numerem telefonu: 885 995 103.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO