Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Alkohol i przemoc - niebezpieczne oblicza pandemii Covid-19

czwartek, 28 października 2021 13:30 / Autor: Magdalena Nowak
Alkohol i przemoc - niebezpieczne oblicza pandemii Covid-19
Alkohol i przemoc - niebezpieczne oblicza pandemii Covid-19
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

U osób, które nadużywały alkohol przed pandemią Covid-19 problem ten znacznie się pogłębił. Natomiast Polacy, którzy pili do tej pory procentowe trunki okazjonalnie, w czasie izolacji sięgali po alkohol jeszcze rzadziej – wynika z przeprowadzonych badań. Specjaliści odnotowują też kilkunastoprocentowy wzrost pijących kobiet.

Zjawiskom przemocy oraz nadużywania alkoholu w czasie trwania pandemii Covid-19 poświęcona była konferencja, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Wydarzenie, otworzyli wicemarszałek Renata Janik oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Elżbieta Korus wraz z zastępcą, Arkadiuszem Ślipikowskim.

– Pandemia wywołała szereg problemów w naszym życiu społecznym. Z wieloma skutkami z nich będziemy się borykać przez najbliższe lata. Dlatego też tak ważne są wydarzenia, podczas których w gronie specjalistów możemy przyjrzeć się bliżej problemom i wysnuć wnioski, jak możemy sobie z nimi radzić w życiu codziennym – mówiła wicemarszałek Renata Janik.

Uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę dotyczącą nasilających się zjawisk nadużywania alkoholu i przemocy w dobie pandemii, wymienić doświadczeniami i wypracować plany przeciwdziałania nasilającym się problemom.

– Powszechnie uważa się, że pandemia bardzo poważnie wpłynęła na spożycie alkoholu, natomiast badania wskazują, że osoby, które do tej pory to robiły w sposób ryzykowny, spożywają go jeszcze więcej. Druga część Polaków w związku z izolacją ograniczyła spożycie. Więcej piją mężczyźni niż kobiety, jednak obserwujemy teraz poważny wzrost spożycia alkoholu przez kobiety – nawet kilkunastoprocentowy. Przekłada się to oczywiście na rodziny tych osób, na relacje między małżonkami oraz dziećmi – mówiła Katarzyna Michalska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  

Spotkanie adresowane było do przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych działających w obszarze przeciwdziałania przemocy oraz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Wzięło w nim udział ponad 100 osób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO