Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Beneficjent numer 27 tysięcy podpisał umowę na „Czyste powietrze”

czwartek, 06 kwietnia 2023 13:30 / Autor: Aleksandra Rękas
Beneficjent numer 27 tysięcy podpisał umowę na „Czyste powietrze”
Beneficjent numer 27 tysięcy podpisał umowę na „Czyste powietrze”
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Zbigniew Drabik, mieszkaniec Lipowego Pola Plebańskiego w gminie Skarżysko-Kościelne, został dwudziestosiedmiotysięcznym beneficjentem programu „Czyste powietrze”. Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Kielcach, będzie mógł zainwestować w ekologiczne źródło ciepła.

Zamiast kopciucha – nowy, profesjonalny piec. Oprócz tego modernizacja ogrzewania i instalacja fotowoltaiczna. To inwestycje, które wykona pan Zbigniew dzięki „Czystemu powietrzu”.

- O programie dowiedziałem się z Internetu, w gminie odbywały się także spotkania z doradcami. Cała procedura jest bardzo przystępna, można liczyć na wszechstronną pomoc przy wypełnianiu wniosku i załatwianiu formalności – mówi Zbigniew Drabik.

Do tej pory w naszym województwie złożono już ponad 30 tysięcy wniosków na „Czyste powietrze”. Opiewają one na kwotę blisko 750 milionów złotych. Co ciekawe, w ramach programu można skorzystać z prefinansowania.

- W jego ramach, beneficjent może otrzymać połowę kwoty przyznaną w ramach dofinansowania, jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Po podpisaniu umowy, pieniądze trafiają na konto wykonawcy – wyjaśnia Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste powietrze” przypomina, że wysokość dotacji zależy od dochodu wnioskującego.

- Wsparcie podzielone jest na trzy progi. W pierwszym, dotacja wynosi do 67 tysięcy 200 złotych, w drugim – do 100 tysięcy 200 złotych, a w trzecim – nawet do 136 tysięcy 200 złotych – mówi Mirowski.

Jak zaznacza, dzięki programowi można poprawić efektywność energetyczną swojego gospodarstwa domowego.

- Zmniejszenie ilości opału wykorzystywanego do ogrzewania domu, nabiera teraz nowego znaczenia – kwituje.

Senator PiS Krzysztof Słoń stwierdza, że to, jak skorzystać z „Czystego powietrza” staje się powszechną wiedzą.

- Dzięki temu dbamy o jakość powietrza, którym wszystkim oddychamy. Wciąż musimy walczyć o to, by jak najbardziej zwiększyć liczbę mieszkańców, którzy korzystają z programu.

Przypomnijmy, że  funkcjonujące od 2019 roku „Czyste powietrze” to program skierowany do mieszkańców domków jednorodzinnych. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektownych źródeł ciepła.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO