Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Cytobus ŚCO wyróżniony

środa, 02 stycznia 2019 09:10 / Autor: Magdalena Nowak
Cytobus ŚCO wyróżniony
Cytobus ŚCO wyróżniony
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Cytobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii znalazł się wśród 10 wyróżnionych przez redakcję portalu zwrotnikraka.pl przedsięwzięć, dzięki którym onkologiczna rzeczywistość staje się bardziej przyjazna.

Pierwszy w Polsce cytobus czyli mobilny gabinet Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, skonstruowany dla projektu „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie” w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego podróżuje po województwie świętokrzyskim umożliwiając mieszkankom naszego regionu wykonanie bezpłatnego badania cytologicznego.

Wewnątrz specjalistycznego pojazdu znajduje się gabinet położnej, z fotelem ginekologicznym i niezbędnym wyposażeniem oraz kabina higieny intymnej - z bidetem i bieżącą wodą, gdzie pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu. Lekka konstrukcja cytobusa (3,5 t) umożliwia mu poruszanie się po drogach gruntowych, dzięki czemu może dotrzeć do każdej, nawet najmniejszej miejscowości. Od kwietnia do połowy grudnia 2018 r. z tej formy profilaktyki raka szyjki macicy skorzystało w nim ponad 2 tysiące kobiet.

-Chciałem serdecznie pogratulować Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii niezwykle udanego i intensywnego roku. Jesteśmy przekonani, że Państwa

placówka stanowi godny naśladowania wzór dla innych ośrodków i szpitali – napisał Jarosław Gośliński - redaktor naczelny portalu zwrotnikraka.pl.

Redakcja portalu zwrotnikraka.pl już po raz piąty przygotowała autorskie podsumowanie najważniejszych wydarzeń oraz najcenniejszych projektów związanych z tematyką onkologiczną w mijającym roku. W ramach plebiscytu Onkologiczna Top Dziesiątka 2018 wyróżniła przedsięwzięcia, osoby i miejsca, dzięki którym nasza onkologiczna rzeczywistość jest bardziej przyjazna.

Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl to największy w sieci serwis poświęcony tematyce onkologicznej dedykowany pacjentom onkologicznym, ich bliskim i rodzinom, pracownikom służby zdrowia, studentom medycyny, a także wszystkim osobom zainteresowanym tematyką onkologiczną. Zwrotnik Raka działa od 2012 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO