Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Czy COVID-19 dalej jest groźny?

środa, 29 listopada 2023 11:22 / Autor: Maciej Piętka
Czy COVID-19 dalej jest groźny?
Czy COVID-19 dalej jest groźny?
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Jeszcze nie tak dawno wielu z nas obawiało się epidemii wirusa SARS-CoV-2. W tym roku jest o nim znacznie ciszej. Czy słusznie?

Koronawirus to temat coraz mniej obecny w mediach. Napięta sytuacja międzynarodowa i wybory prezydenckie to tylko niektóre czynniki mające na to wpływ. Część z nas może nawet uznać, że aktualnie są bardzo małe szanse na zarażenie się tym wirusem.

– Infekcje covidowe nadal występują. W okresie zimowym, w POZ widzimy znaczny wzrost liczby pacjentów z tą dolegliwością. Cały czas należy na nią uważać. O ile osoby w dobrym stanie zdrowia mogą przejść covid lekko, to już u małych dzieci i osób starszych mogą pojawić się groźne powikłania – wyjaśnia  dr Joanna Najkowska, specjalista medycyny rodzinnej.

Nie zawsze jesteśmy w stanie odróżnić koronawirusa od grypy. Pomocne w tym mogą być testy diagnostyczne, które kupimy w aptece, bądź wizyta u lekarza.

– U każdego pacjenta, który wyrazi zgodę, wykonujemy test diagnostyczny w kierunku trzech wirusów: grypy, RSV i Covid-19. Dzięki dużej liczbie przebadanych osób wiemy, że najczęstszą infekcją jest właśnie ta ostatnia. Na szczęście większość pacjentów przechodzi ją łagodnie. Dzięki szybkiej diagnozie jesteśmy w stanie pomóc choremu i uniknąć groźnych powikłań – wyjaśnia dr. n. med. Małgorzata Nowalska, dyrektor ds. medycznych w Centrum Medycznym „Zdrowie”.

Covid dalej może być więc groźny choć, dzięki doświadczeniu z lat ubiegłych, jesteśmy do niego lepiej przygotowani. Warto dbać o siebie i swoją odporność, gdyż to te czynniki mogą decydować o tym, czy będziemy w stanie w zdrowiu cieszyć się zimą.

Więcej o tym, jak dbać o swoje zdrowie i przeciwdziałać chorobom przeczytacie w najbliższym numerze naszego tygodnika.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO