Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Czym jest niepodległość dla mieszkańców regionu? Sprawdzi to Muzeum Wsi Kieleckiej

czwartek, 24 września 2020 10:45 / Autor: Beata Kwieczko
Czym jest niepodległość dla mieszkańców regionu? Sprawdzi to Muzeum Wsi Kieleckiej
Czym jest niepodległość dla mieszkańców regionu? Sprawdzi to Muzeum Wsi Kieleckiej
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli powiedzieć, czym jest dla nich niepodległość. Wszystko za sprawą projektu "Pocztówka do Nieodległości", który realizuje Muzeum Wsi Kieleckiej.

Przedsięwzięcie jest okazją do świętowania niepodległości oraz przypadającej w tym roku setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jak informuje dr Krzysztof Karbownik, kierownik działu badań etnograficznych oraz koordynator i organizator projektu, Muzeum wykorzysta do jego realizacji pocztówki pochodzące ze zbiorów własnych, a także koalicjantów projektu, którymi są Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej, Stowarzyszenie Siła Woli z Nowin i Grupa Inicjatywna Pod Prąd z Suchedniowa.

– Wybraliśmy pięć pocztówek, które powiększymy do rozmiarów 2x1,3 metra. każdą z nich podzielimy na 20 części, dzięki czemu uzyskamy sto kart pracy. Wszystkie dostarczymy do przedstawicieli pięciu kategorii wiekowych: 6-10 lat, 10-19 lat, 19-25 lat, powyżej 25 lat oraz powyżej 60-lat – informuje Krzysztof Karbownik.

Oprócz tego, pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej przygotują dziesięć filmów edukacyjnych, z którymi zapoznają się uczestnicy projektu. – Będą to kilkunastominutowe, atrakcyjne graficznie, prezentacje, mówiące o najważniejszych wydarzeniach związanych z etapem odzyskiwania niepodległości, jej utrwalania oraz utrzymywania tożsamości narodowej. Wyjdziemy w nich od pierwszego rozbioru Polski, przez powstania kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, pracę u podstaw, a zakończymy na przyczynach i skutkach Bitwy Warszawskiej – mówi koordynator projektu.

Filmy zostaną umieszczone prawdopodobnie w przyszłym tygodniu na kanale You Tube Muzeum Wsi Kielcekiej. – Liczymy na to, że oprócz tego, że będą je oglądać uczestnicy projektu, zainteresują one również Polaków i nie tylko, bo będą też w wersji anglojęzycznej. Chcemy też wyjść na przeciw osobom z dysfunkcjami, bo w filmach zostaną umieszczone napisy, które pozwolą na zapoznanie się z prezentowanym materiałem niesłyszącym. Dodatkowo chcemy walczyć też z wykluczeniem pod względem dostępu do internetu – relacjonuje dr Karbownik.

Uczestnicy, po zapoznaniu się z otrzymanymi materiałami, będą mieli za zadanie napisać na odwrocie karty pracy czym jest dla nich niepodległość. To może być forma rysunku, zdania lub tekst literacki. Najważniejsze, żeby było to szczere. Potem nasi koalicjanci dostarczą nam karty pracy, z których powstanie dwustronna wystawa plenerowa złożona z pięciu wielkoformatowych pocztówek – tłumaczy koordynator projektu.

Wystawa będzie prezentowana po 20 października w Parku Etnograficznym w Tokarni, a następnie zostanie przeniesiona do Dworku Laszczyków i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. – Zaproponujemy też różnym instytucjom kultury, żeby ją od nas wypożyczały lub kopiowały założenia projektowe – dodaje.

Poza wystawą, powstanie także dodatkowy film, który będzie prezentował pracę uczestników nad projektem.

Całość realizowanego projektu wynosi ponad 22,5 tysiąca złotych, z czego ponad 20 tysięcy zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej".

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO