Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dyrektorzy i nauczyciele debatowali o szkoleniach obronnych

poniedziałek, 21 listopada 2022 15:51 / Autor: Łukasz Czerwiak
Dyrektorzy i nauczyciele debatowali o szkoleniach obronnych
Dyrektorzy i nauczyciele debatowali o szkoleniach obronnych
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W ramach kampanii „My, młode pokolenie – Tobie Ojczyzno” dyrektorzy i nauczyciele z województwa świętokrzyskiego wzięli udział w konferencji. Jej celem było przede wszystkim przybliżenie problematyki nauki przysposobienia obronnego.

W ramach projektu odbyły się już spotkania w świętokrzyskich szkołach oraz zajęcia na strzelnicy. Konferencja jest kolejnym krokiem ku lepszej realizacji przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. 21 listopada odbyło się sześć prelekcji, które pogłębiły wiedzę pedagogów.

– W każdym powiecie co najmniej jedna placówka edukacyjna uczestniczyła w zajęciach. Byłem na kilku takich spotkaniach i muszę przyznać, że są bardzo przydatne. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudowana jest broń i mogli postrzelać z ich wirtualnych odpowiedników. Otrzymali także informacje na temat organizacji miejsc ukrycia się oraz co musi zawierać plecak przetrwania – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Zadanie „My, młode pokolenie – Tobie Ojczyzno” jest także odpowiedzią na agresję rosyjską w Ukrainie.

– To wszystko jest wpisane w kontekst sytuacji, z jaką się zmagamy w Europie, tuż za naszą granicą. To nam mówi, że każdy - zarówno młody, jak i dorosły - powinien mieć pewien bagaż wiadomości oraz doświadczenia. Każdy powinien wiedzieć, jak zachować się w sytuacjach ekstremalnych, związanych nie tylko z konfliktem zbrojnym, ale także z naturalnymi klęskami, w czasie których trzeba przeżyć. Wojna wymusza spektrum działań, m.in. posługiwanie się bronią, ale w trakcie katastrof człowiek zmuszony jest przetrwać bez prądu czy zaopatrzenia – dodał wojewoda.

Kampania wychodzi również naprzeciw zmianom w programie nauczania, ogłoszonym w marcu 2022 przez Ministra Edukacji i Nauki. Od pierwszego września podstawa programowa przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa" została rozszerzona o przysposobienie obronne, w tym strzelanie z broni palnej i ogólną umiejętność posługiwania się bronią. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO