Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Europejski Dzień Prostaty. Panowie, nie odkładajcie badań na później!

środa, 15 września 2021 15:09 / Autor: Magdalena Nowak
Europejski Dzień Prostaty. Panowie, nie odkładajcie badań na później!
Europejski Dzień Prostaty. Panowie, nie odkładajcie badań na później!
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy wśród mężczyzn. Z jego powodu codziennie umiera w Polsce około 15 pacjentów. Powodem jest niska świadomość społeczna i niechęć panów do wykonywania profilaktycznych badań prostaty. W samym województwie świętokrzyskim co roku lekarze odnotowują ponad 720 nowych rozpoznań raka stercza.

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty, który ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Eksperci alarmują, że zachorowalność na raka prostaty stale wzrasta. W Polsce nowotwór ten stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Oznacza to, że co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty.

Ogromny udział w szerzeniu świadomości na temat profilaktyki raka prostaty ma Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” im. prof. Tadeusza Koszarowskiego, działające przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

– Regularne badania profilaktyczne powinny być priorytetem w naszym życiu. To dotyczy oczywiście zarówno panów, jak i pań. Nie można odkładać tego na później. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty rośnie wraz z wiekiem, dlatego apeluję do wszystkich panów po 40. roku życia, aby wykonywali badania profilaktyczne – mówi Sławomir Witkowski ze Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”.

Wcześnie wykryta choroba pozwala albo na jej całkowite wyleczenie, albo na skorzystanie z szeregu opcji terapeutycznych, które nie są dostępne dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem.

Podstawowym badaniem diagnostycznym raka prostaty jest badanie per rectum. Choć powinno być przeprowadzane u każdego mężczyzny po 40. roku życia, dla wielu z nich ta kwestia wciąż pozostaje tematem tabu.

Kolejne badanie to test PSA, który umożliwia sprawdzenie poziomu antygenu swoistego prostaty z krwi badanego. Nieprawidłowe stężenie PSA we krwi wskazuje na możliwą obecność raka prostaty i stanowi wskazanie do jej biopsji.

Kompleksowe postępowanie diagnostyczno-lecznicze dla pacjentów z podejrzeniem i rozpoznanym nowotworem gruczołu krokowego zapewnia Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO