Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

IPN z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

czwartek, 07 maja 2020 13:30 / Autor: Beata Kwieczko
IPN z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Fot. IPN
IPN z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Fot. IPN
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Przed nami 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował ponad 20 artykułów, których tematem są represje NKWD wobec Polaków oraz sytuacja polityczna Polski po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny II RP i zakończeniu działań zbrojnych w Europie.

Od wielu już lat kolejnym rocznicom związanym z pochodem Armii Czerwonej przez Polskę w latach 1944-1945 towarzyszą te same pytania. Czy było to wyzwolenie, czy też początek zniewolenia? Czy Sowieci byli postrzegani przez Polaków jako pogromcy Niemców, czy też jako nowi okupanci? Czy cele i metody postępowania czerwonoarmistów można porównać z postępowaniem przedstawicieli niemieckiego aparatu władzy?

Ważnym krokiem do poznania prawdy o przebiegu i następstwach sowieckiej ofensywy jest zbiór artykułów przygotowanych przez historyków pracujących w IPN, które ukazały się na stronach i mediach społecznościowych Instytutu z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Dotyczą one historii niemalże każdego regionu Polski, a zbiór otwiera ogólnopolski artykuł wstępny pt. "Polakom nie dane się jeszcze radować wolnością. Zakończenie II wojny światowej nie było dla Polski końcem walki o niepodległość", którego autorem jest dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Tematy artykułów koncentrują się na sowieckich represjach wymierzonych nie tylko w niepodległościowe struktury polskiego podziemia zbrojnego w latach 1944-1946, ale także w całe społeczeństwo na terenach II Rzeczypospolitej Polskiej oraz na ziemiach włączonych do Polski powojennej.

Drugim ogólnopolskim artykułem jest tekst dyrektora oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosława Golona pt. "Terror Armii Czerwonej i NKWD na ziemiach polskich w latach 1944-1945", który również otwiera powyższe regionalne teksty.

Fragmenty artykułów z podanym odnośnikiem do pełnej wersji znajdują się na stronach oraz mediach społecznościowych IPN.

źródło: komunikat IPN

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO