Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Leśnicy apelują: Pamiętajmy, na łonie natury jesteśmy gośćmi!

niedziela, 14 sierpnia 2022 11:01 / Autor: Aleksandra Rękas
Leśnicy apelują: Pamiętajmy, na łonie natury jesteśmy gośćmi!
Leśnicy apelują: Pamiętajmy, na łonie natury jesteśmy gośćmi!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wypoczynek na łonie natury ma wielu fanów. Trudno się dziwić – tereny leśne dają nam mnóstwo możliwości, takich jak spacery, jazda konna, bieganie, anawet nocowanie. Podczas tego typu aktywności trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Las to środowisko przyjazne człowiekowi, ale do leśnej wyprawy należy się przygotować. A przyrodę i mieszkańców lasu traktować z odpowiednim szacunkiem, pamiętając, że w lesie to my jesteśmy gośćmi. Teren, na którym przebywamy trzeba więc zostawić w takim stanie w jakim chcielibyśmy go zastać podczas naszej następnej wizyty. Przysłużymy się w ten sposób zarówno roślinom jak i leśnym zwierzętom.

- Śmieci, butelki, opakowania po przekąskach czy napojach zawsze zabierajmy ze sobą. Nie hałasujmy, nie wjeżdżajmy na drogi leśne, które nie zostały oznaczone tablicami informującymi, że została ona udostępniona do ruchu publicznego – przypomina Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Wyprawy do lasu często łączymy z biwakami, czy ogniskami. Choć kiełbaski, czy ziemniaki przypieczone na ogniu nie ma mają sobie równych, to nie wolno rozpalać go w lesie lekkomyślnie.

- Ze względów przeciwpożarowych, zabronione jest rozpalanie ognia poza wyznaczonymi i zabezpieczonymi miejscami oraz w odległości do stu metrów od ściany lasu. Warto w tym kontekście przypomnieć, że w całym kraju od ponad roku można legalnie biwakować w ramach programu „Zanocuj w lesie” – mówi leśnik.

Dzięki wspomnianemu projektowi, w każdym nadleśnictwie wyznaczono rozległe obszary, o powierzchni minimum 1500 hektarów, w których można spędzić noc rozbijając namiot, czy rozwieszając hamak. Przeznaczone dla turystów tereny można sprawdzić w aplikacji bdl.lasy.gov.pl, lub na stronie internetowej danego nadleśnictwa.

Ze względu na specyfikę terenów leśnych, na wyprawę na łono przyrody trzeba się odpowiednio ubrać. Bez względu na pogodę, warto wybrać spodnie z długą nogawką. Zabezpieczymy w ten sposób nasze nogi nie tylko przed kolczastymi pędami jeżyn czy pokrzywami, ale również stworzymy mechaniczną barierę dla kleszczy i komarów.

- Podobną rolę będzie spełniała również koszula czy bluza z długim rękawem. Odpowiednim na leśne ścieżki i dukty będą też pełne buty, które zabezpieczą nasze stopy przed drobnymi kamykami czy szyszkami – radzi Paweł Kosin.

Gdy poczujemy zew przygody i wyruszymy na wyprawę po nieznanym kompleksie leśnym, warto wcześniej przejrzeć dostępne mapy okolicy. Sprawdźmy, czy las przecinają oznakowane szlaki wiodące do ciekawych miejsc i trzymajmy się podczas wędrówki ich oznaczeń.

- Współczesna technologia pozwala również za pomocą popularnych aplikacji w telefonie lub urządzeniu GPS zaplanować trasę. Godnym polecenia jest bezpłatna aplikacja bdl.lasy.gov.pl pozwalająca nie tylko zaplanować naszą wycieczkę, ale również poznać wiele szczegółowych informacji o danym fragmencie lasu – wyjaśnia Kosin.

Z kolei gdy pogubimy ścieżki, możemy skorzystać ze wspomnianych urządzeń, by ustalić naszą lokalizację. W takiej sytuacji warto też odnaleźć charakterystyczny punkt w lesie – na przykład kapliczkę, głaz narzutowy, czy wyróżniające się kształtem lub wymiarami drzewo. Gdy telefonicznie przekażemy te informacje miejscowym leśnikom, możemy liczyć na ich pomoc.

Nie każdy wie, że powierzchnia lasów w Polsce to niemal 30 procent powierzchni całego kraju! Do najbliższego kompleksu leśnego z każdego miejsca w Polsce, bez trudu dotrzemy w ciągu dwóch kwadransów. W naszym regionie, do dyspozycji mamy wiele przepięknych miejsc – tuż obok, na wyciągnięcie ręki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO