Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Nasza biało-czerwona

środa, 01 maja 2019 19:52 / Autor: Michał Łosiak
Nasza biało-czerwona
Nasza biało-czerwona
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Flaga Polski jest jednym z symboli państwowych Rzeczypospolitej. Dziś obchodzimy jej dzień, który jest również doskonałą okazją do przypomnienia sobie podstawowych informacji i zasad dotyczących biało-czerwonej.

Naszą flagę stanowią dwa poziomie pasy równej szerokości, w proporcjach 5:8. Biały znajduje się u góry, zaś czerwony u dołu.

Flaga1

Nie należy jej mylić z flagą państwową z godłem, ponieważ ten wariant zarezerwowany jest wyłącznie dla polskich przedstawicielstw i misji za granicą, statków morskich, czy lotnisk i lądowisk, ale także z banderą, która określa przynależność państwową jednostek pływających po morzach.

Flaga2

Patriotyzm wymaga również, aby posługując się flagą, stosować się do ściśle określonych zasad. Przede wszystkim, publicznie eksponowana biało-czerwona musi być czysta i mieć czytelne barwy. W przypadku, gdy nie możemy jej odpowiednio oświetlić, wywieszamy ją jedynie od świtu do zmroku. Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi. Jeśli eksponuje się więcej flag, wtedy podnosi się ją jako pierwszą, a ściąga jako ostatnią. Nie powinno się jej wieszać w dni deszczowe i przy silnym wietrze. Flaga nie może także dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Niedopuszczalne jest również umieszczanie na niej napisów i rysunków.

Jak każda rzecz, flaga również się zużywa. Co wtedy zrobić? Zachowując szacunek do jednego z naszym symboli państwowych, powinniśmy rozdzielić pas biały od czerwonego lub niepublicznie ją spalić.

Wywieszając flagę na swoim domu, pamiętajmy jeszcze o kilku zasadach. Jej szerokość nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca, na którym jest zawieszona lub większa niż połowa jego długości. Drzewce może być umieszczone w uchwycie pod kątem 45 stopni do ściany budynku lub poziomo na balkonie, czy w oknie.

Flaga3

Pamiętajmy więc o szacunku do naszej flagi na co dzień, a nie tylko od święta.

(Opracowanie na podstawie: Broszura MSWiA)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO