Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowa platforma Ministerstwa Zdrowia dla osób z podejrzeniem koronawirusa

wtorek, 28 kwietnia 2020 14:16 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło platformę, dzięki której można będzie uzyskać teleporadę lekarską i pielęgniarską, a także e-receptę bądź e-zwolnienie. Usługa jest przygotowana z myślą o pacjentach, którzy podejrzewają obecność koronawirusa w swoim organizmie.

Teleporada online to rozwiązanie uruchomione przez Ministerstwo Zdrowia, które pozwala pacjentom na łatwy i szybki kontakt z pracownikiem medycznym za pomocą wideorozmowy, czatu lub telekonferencji, bez konieczności wychodzenia z domu.

– Platforma jest przeznaczona dla osób, które mają niepokojące objawy, przebywają na kwarantannie i nagle gorzej się poczuły czy mają podejrzenia, że mogły się zarazić koronawirusem. Te osoby nie mogą udać się do przychodni, bo stwarzają ogromne ryzyko w stosunku do innych pacjentów, dlatego też powinny skorzystać z porady online – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Dzięki teleporadzie pacjent zyskuje dostęp do konsultacji medycznej niezależnie od miejsca, w którym jest, a także pory dnia, ponieważ personel medyczny jest dostępny przez 24 godziny na dobę, także w niedzielę i święta. Podczas konsultacji, o ile zajdzie taka potrzeba, pacjent otrzyma e-receptę i e-zwolnienie, a w uzasadnionych przypadkach zalecenie wizyty w placówce medycznej lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

– Formularz teleporady dostępny jest na stronie:pacjent.gov.pl/teleporada. Należy go wypełnić, podając imię, nazwisko, wiek, PESEL, adres, mail, telefon i zaczekać na kontakt z pracownikiem medycznym. Na podany adres e-mail otrzymamy wiadomość z instrukcją, jak połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką za pomocą komputera, laptopa lub przez telefon. Teleporada może być udzielona w ciągu kilku minut, jednak może się zdarzyć, że będziemy musieli na nią czekać nawet kilka godzin. Ważne aby odbierać telefony i maile, bo jeśli przegapimy połączenie, zostaniemy skierowani z powrotem na koniec kolejki – tłumaczy rzecznik.

Wszelkie pytania dotyczące platformy teleporad można zgłaszać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO