Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Osiemnastowieczny ołtarz kościółka odzyskał oryginalny wygląd

środa, 18 października 2017 14:39 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Osiemnastowieczny ołtarz kościółka odzyskał oryginalny wygląd
Osiemnastowieczny ołtarz kościółka odzyskał oryginalny wygląd
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Wygląd sprzed kilku wieków odzyskuje drewniany kościółek z Rogowa znajdujący się w zbiorach Parku Etnograficznego w Tokarni. To dzięki konserwatorom, którzy w niewielkiej świątyni zakończyli kolejną część prac. Tym razem dotyczyły one między innymi pełnej renowacji ołtarza głównego.

Odwiedziny w kościółku szpitalnym z Rogowa to jak podróż w przeszłość. To dlatego, że przywrócone zostały pewne elementy wystroju z osiemnastego wieku. Podczas konserwacji ołtarza głównego odkryto oryginalne złocenia. Zachowały się one na kapitelach kolumn, uszakach czy elementach tabernakulum. Odkrywki warstw technologicznych ujawniły pierwotną kolorystykę ołtarza, czyli czarną monochromię. Prace konserwatorskie dotyczyły także obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który według podań uznawany był za cudowny. Pierwotnie zasłaniany był wizerunkiem świętego Mikołaja. Dlatego zrekonstruowany został także mechanizm zasuwy. - Tradycyjnie była tu zapewne zamontowana zwykła lina. Też musiała tutaj być jakaś korba i zapadka, żeby to wszystko się trzymało. Ponadto konstrukcja ołtarza ustabilizowana została do ściany - mówi Beata Chodak, konserwator w Muzeum Wsi Kieleckiej. - Poczyniono niewiele ingerencji w starą strukturę. Prace wykonane zostały zgodnie ze sztuką konserwatorską i z zachowaniem jak największej substancji zabytkowej – dodaje.

Pierwszą konserwację kościółka wykonał artysta z Wiślicy Rudolf Marusiński. Jego podpis zachował się na desce umieszczonej z tyłu obrazu świętego Mikołaja. Było to ponad 150 lat temu. - Być może dlatego kościółek zachował się w tak dobrym stanie do dziś biorąc pod uwagę malarstwo i polichromię. Po prostu przez lata pozostawał nietknięty przez rękę ludzką. Kościół z Rogowa to jedyny obiekt na naszym terenie, który przetrwał w zasadzie w niezmienionej formie – mówi konserwator Beata Chodak.

Zakończona właśnie renowacja kosztowała 80 tysięcy złotych z czego 58 tysięcy to dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast w 2014 roku muzeum przeprowadziło konserwację ołtarzy bocznych w kościółku. - Dzięki wsparciu ministerstwa mogliśmy wykonać gros prac i zakończyć konserwację ołtarza głównego. Przed nami jeszcze konserwacja ambony, która też nie jest w najlepszym stanie - mówi Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej.

Modrzewiowy kościół z Rogowa powstał w 1763 roku. Ufundował go Podkanclerz Wielki Koronny Michał Wodzicki biskup przemyski. Wystrój świątyni utrzymany jest w stylu Rokoko. Zabytek przeniesiony został do skansenu w 1996 roku jako dar Kurii Diecezjalnej W Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO