Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pacjentki Szpitala w Jędrzejowie będą mogły oddawać krew pępowinową

wtorek, 28 marca 2017 12:47 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Pacjentki Szpitala w Jędrzejowie będą mogły oddawać krew pępowinową
Pacjentki Szpitala w Jędrzejowie będą mogły oddawać krew pępowinową
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Już od początku kwietnia kobiety  rodzące w Szpitalu Specjalistycznym im. Władysława Biegańskiego w Jędrzejowie będą miały możliwość przekazania krwi pępowinowej do Banku Publicznego. Lecznica, jako pierwsza spoza Kielc, podpisała stosowną umowę z Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim.

Do tej pory krew pępowinową na cele medyczno-badawcze mogły oddać jedynie pacjentki Szpitala Kieleckiego św. Aleksandra, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka. Od niedawna do tej trójki, jako jedyny spoza stolicy województwa, dołączył Szpital Specjalistyczny w Jędrzejowie. – Dyrekcja jędrzejowskiej lecznicy podpisała umowę na przekazywanie do banku jednej próbki krwi dziennie. Możliwość oddania krwi pacjentki będą miały już na początku kwietnia, po przeszkoleniu personelu położniczego w zakresie pozyskiwania krwi – informuje Luiza Buras - Sokół, rzecznik Kieleckiego Szpitala.

Pacjentki, które chcą oddać krew pępowinową muszą spełnić kilka warunków. – Są to przede wszystkim warunki medyczne. Oddanie takiej krwi uniemożliwiają chociażby niektóre leki przyjmowane przez kobietę w okresie ciąży. Chcąc oddać krew pępowinową pacjentki muszą także podpisać odpowiednią deklarację.  Oświadczenie to  upoważnia Bank do wykorzystywania krwi na cele naukowe i medyczne.  W przyszłości może ona uratować czyjeś życie, niekoniecznie właścicielki krwi  czy jej rodziny - tłumaczy Luiza Buras – Sokół.

Jak podkreślają specjaliści - zabieg nie jest inwazyjny. Odbywa się poza organizmem matki i dziecka. – Jest to więc bardzo bezpieczne i w dodatku darmowe. Pacjentki nic nie płacą – uzupełnia Buras – Sokół.

Pobrana krew trafia do Banku Komórek Macierzystych w Podzamczu. Komórki macierzyste pozyskiwane z takiej  krwi są niezwykle pomocne w leczeniu wielu chorób, między innymi nowotworów, cukrzycy czy układu krążenia.

- Każdy biorca niespokrewniony może z nich skorzystać  pod warunkiem wystąpienia zgodności tkankowej z dawcą. Komórki macierzyste są wykorzystywane do leczenia około 70 schorzeń, głównie chorób krwi – białaczki czy niedokrwistości – wyjaśnia doktor Jan Biskup, ginekolog ze szpitala w Jędrzejowie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO