Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pierwsza w regionie Instalacja Odzysku Energii powstanie w Starachowicach

poniedziałek, 29 sierpnia 2022 13:57 / Autor: Weronika Karyś
Pierwsza w regionie Instalacja Odzysku Energii powstanie  w Starachowicach
Pierwsza w regionie Instalacja Odzysku Energii powstanie  w Starachowicach
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Starachowice otrzymały pozwolenie na budowę pierwszej w województwie świętokrzyskim Instalacji Odzysku Energii. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie miejskiej ciepłowni, przy ulicy Ostrowieckiej 3. Plac budowy został już przekazany wykonawcy, który wkrótce będzie mógł przystąpić do prac.

IOE to nic innego jak elektrociepłownia, w której stosowanym paliwem są odpady komunalne, które nie nadają się do recyklingu i których, zgodnie z prawem, nie można składować.

- Kilka lat temu świadomie podjęliśmy decyzję, żeby postawić na IOE, a nie gaz, do czego niektórzy nas zachęcali. Wiedzieliśmy, że jako Polska nie posiadamy wystarczającego bezpieczeństwa energetycznego w tym zakresie, lecz jesteśmy uzależnieni od światowych mocarstw. Inne państwa, jak Dania, Szwecja czy Niemcy mają już odpowiednią ilość takich instalacji na swoich terytoriach. Wzorem tych państw postanowiliśmy wybudować IOE w Starachowicach – tłumaczy prezydent Starachowic, Marek Materek.

- Przez ostatnich sześć lat zabiegaliśmy, by inwestycja mogła dojść do skutku. Budowa IOE pozwoli nam na kilkadziesiąt lat zabezpieczyć mieszkańców Starachowic w energię cieplną produkowaną z paliwa alternatywnego – dodaje.

Jak się okazuje, to proekologiczne rozwiązanie pozwoli przede wszystkim ustabilizować ceny ciepła, ale również umożliwi produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby, pozwoli zadbać o tańsze przyłączenie nowych odbiorców ciepła, ograniczyć problem składowania odpadów, uzyskiwać dodatkowe przychody za odbiór paliwa alternatywnego oraz zmniejszyć emisję zanieczyszczeń z kotłów węglowych.

-  Zużycie miału węglowego w naszej spółce zmniejszy się niemalże o połowę (45 procent). To pokazuje, jak mocno będą zdywersyfikowane paliwa w spółce. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia ekonomicznego oraz przyszłości energetyki w naszym mieście - podkreślał prezes Zakładu Energetyki Cieplnej, Marcin Pocheć.

Inwestycja opiewa na kwotę około stu dwóch milionów złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO