Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Podróże koleją w okresie Wszystkich Świętych

środa, 31 października 2018 09:19 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Wzmocnione służby techniczne, więcej miejsc w pociągach, wsparcie informatorów na dworcach. W taki sposób kolej przygotowała się do obsługi podróżnych podczas wyjazdów na Wszystkich Świętych. Nad bezpieczeństwem pasażerów na dworcach, peronach i w pociągach czuwać będą funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei.

 

Podróżni wybierający się koleją na Wszystkich Świętych i najbliższy weekend na największych dworcach mogą liczyć na wsparcie informatorów mobilnych. Informatorzy pomogą znaleźć odpowiedni peron, przekażą informacje o rozkładzie jazdy i możliwości dogodnej przesiadki. Dodatkowe wsparcie będzie m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Na dworcach przewidziano wzmocnione patrole Straży Ochrony Kolei.

Służby techniczne w gotowości

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przez całą dobę czuwają nad sprawnym prowadzeniem ruchu pociągów. Dyspozytorzy utrzymują kontakt z przewoźnikami oraz analizują prognozy pogody. W okresie Wszystkich Świętych w dyspozycji będzie 160 zespołów szybkiego usuwania awarii na kolei oraz 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego. Na sieci kolejowej zabezpieczono również ok. 70 pociągów sieciowych na wypadek usterek sieci trakcyjnej i 7 lokomotyw osłonowych.

Dodatkowy pociąg TLK Małopolska BIS i więcej miejsc w składach PKP IC

Pasażerom, którzy zechcą wybrać się w podróż koleją od 30 października do 4 listopada, PKP Intercity zapewni składy wzmocnione o dodatkowe wagony. W niedzielę 04.11 w trasę wyjedzie dodatkowy pociąg TLK Małopolska BIS relacji Kraków Główny (15:45) – Warszawa Wschodnia (18:45). Na bieżąco monitorowana będzie frekwencja w pociągach i jeśli zajdzie potrzeba, w miarę możliwości, składy uzupełniane będą dodatkowymi wagonami. Więcej o ofercie przewoźnika na www.intercity.pl.

Działania Straży Ochrony Kolei dla bezpiecznych podróży

Ponad 3 000 funkcjonariuszy SOK czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżnych podczas przejazdów na Wszystkich Świętych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach i w pociągach. By zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa będą zespoły terenowe SOK z psami. Na stacjach i wzdłuż linii działać będzie 9 Mobilnych Centrów Monitoringu. Nocą efektywne działania funkcjonariuszy zapewni specjalne wyposażenie –lornetki termowizyjne i noktowizory. Funkcjonariusze grup operacyjno-interwencyjnych SOK prowadzić będą działania także po cywilnemu w pociągach pasażerskich i na stacjach kolejowych.

Dodatkowego wsparcia w okresie świątecznym udzielą również funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej.

Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK – (22) 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

Całodobowe wsparcie podróżnych

Całodobowo działa Centrum Wsparcia Klienta (CWK), które zajmuje się obsługą pasażerów na każdym etapie podróży. Przy zmianach w kursowaniu pociągów CWK współpracuje w organizacji komunikacji zastępczej, umożliwiając pasażerom sprawne kontynuowanie podróży. Na kilkudziesięciu największych dworcach zapewnia przekąski i ciepłe napoje dla podróżnych z pociągów opóźnionych powyżej 120 minut. Na 11 największych dworcach pasażerom pomagają pracownicy specjalnych punktów informacyjnych – InfoDworców.

Sprawdź godzinę odjazdu pociągu przed rozpoczęciem podróży

Informacje o rozkładzie jazdy dostępne są na stronach internetowych: portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl oraz w aplikacji Rozkład Kolejowy. Na stacjach, przystankach i dworcach prezentowane są na plakatach, wyświetlaczach i infokioskach. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200.

Szlaban na ryzyko!

Przedłużony listopadowy weekend to także czas wzmożonego ruchu na drogach. Każdy kierowca i pieszy musi pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zachowaniu ostrożności przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. W okresie listopadowego weekendu będą o tym przypominać w okolicy skrzyżowań toru i drogi funkcjonariusze SOK.

PLK apelują o rozwagę na bezpieczny-przejazd.pl.

W przypadku awarii lub nieprzewidzianego zdarzenia na przejeździe, dodatkowe informacje są na specjalnej naklejce na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na słupku rogatki. Na każdej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne”. W przypadku zagrożenia życia na terenie kolejowym i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer przejazdu z żółtej naklejki, który pozwala szybko zlokalizować miejsce zdarzenia i jeśli jest taka konieczność wstrzymać ruch pociągów.

Opracowanie na podstawie informacji prasowej PLK

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO