Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Policjanci proszą o rozwagę przed Wszystkimi Świętymi

środa, 25 października 2023 09:29 / Autor: Aleksandra Rękas
Policjanci proszą o rozwagę przed Wszystkimi Świętymi
Policjanci proszą o rozwagę przed Wszystkimi Świętymi
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Uroczystość Wszystkich Świętych wiąże się ze wzmożonym ruchem drogowym w pobliżu cmentarzy. Specjalny apel do kierowców i pieszych kierują kieleccy policjanci – kilka sekund brawury może zaważyć na całym życiu.

By 1 i 2 listopada odwiedzić groby bliskich, niejednokrotnie musimy przejechać wiele kilometrów. W tym roku oba dni wypadają w środku tygodnia, a więc wiele osób zdecyduje się przedłużyć weekend. Może to wpłynąć na wzmożony ruch.

- W okolicach nekropolii porządku pilnować będą policjanci oraz inne służby. Przypominamy, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Niestety, tłok na cmentarzach i w autobusach sprzyja rabusiom, a nasze puste domy to potencjalny łup dla włamywaczy – alarmuje mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas z KMP w Kielcach.

- Dostosujmy prędkość do warunków jazdy. Pieszym przypominamy, aby zadbali o swoją widoczność - odblask to niewielki element, który prawidłowo noszony jest widoczny już z odległości 150 metrów! Gdy go nie posiadamy, kierujący może nas zauważyć zbyt późno, by zareagować w odpowiedni sposób – przestrzega policjantka.

Jednocześnie warto zachować zasadę ograniczonego zaufania – upewnijmy się, że kierowca nas widzi i ustępuje pierwszeństwa, absolutnie nie wchodźmy bezpośrednio wprost pod jadący pojazd.

- Przechodźmy przez jezdnię jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Z kolei apel do kierowców: wybierając się w trasę, sprawdźmy stan techniczny auta. Skontrolujmy światła, ogumienie, ogólny stan pojazdu – przypomina Perkowska-Kiepas.

Z danych policji wynika, że w tym roku, do 20 października,  w powiecie kieleckim doszło do 217 wypadków drogowych. Zginęło 20 osób, a 157 zostało rannych. Z kolei w całym ubiegłym roku odnotowano 112 wypadków drogowych, w których zginęło 7 osób, a 157 zostało rannych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO