Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pomór świń w odwrocie

czwartek, 22 grudnia 2022 13:31 / Autor: Łukasz Czerwiak
Pomór świń w odwrocie
Pomór świń w odwrocie
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W niektórych częściach województwa świętokrzyskiego zostały zniesione rygorystyczne obostrzenia w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Do połowy stycznia mają one zniknąć całkowicie.

Ponad rok temu w naszym regionie zostały wprowadzone restrykcje z racji pojawienia się pierwszego ogniska choroby. Wykryto je w gospodarstwie w Czarzyźnie, w powiecie staszowskim. Powodem pojawienia się wirusa ASF było nieodpowiedzialne zachowanie hodowców.

– Wprowadziliśmy wtedy ograniczenia, które wymagały od nas wiele pracy. W każdym gospodarstwie przeprowadzaliśmy cztery kontrole w roku. W tej chwili będą tylko dwie. Należycie przebadaliśmy te obszary i zabezpieczyliśmy biologicznie. To ogromne ułatwienia dla rolników, ale także dla nas weterynarzy – tłumaczył Bogdan Konopka, lekarza weterynarii województwa świętokrzyskiego.

Rygorystyczne ograniczenia nie będą już obowiązywać w powiecie buskim, pińczowskim i staszowskim oraz częściowo kieleckim.

– Myślę, że do lutego całe świętokrzyskie będzie terenem czystym od ASF-u. Pomimo tej dobrej nowiny, niestety jest on nadal obecny w Europie i Polsce. Rok temu ogłaszaliśmy wprowadzenie restrykcji, teraz je znosimy i mam nadzieję, że takie komunikaty będziemy mogli wygłosić w sprawie covida i wojny za naszą granicą. To jest coś czego wszyscy oczekują – mówił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

W połowie stycznia, Komisja Europejska ma rozpatrzyć wniosek o zniesienie pozostałych obostrzeń na terenie powiatów kieleckiego, jędrzejowskiego oraz włoszczowskiego.

– Spełniliśmy już wszystkie warunki, aby tak się stało, więc w tym momencie czekamy tylko na dopełnienie formalności. Stanie się to prawdopodobnie 15 stycznia – uzupełnia doktor Bogdan Konopka.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO