Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Przed nami otwarcie zmodernizowanego Muzeum w Wiślicy

czwartek, 23 czerwca 2022 12:08 / Autor: Michał Łosiak
Przed nami otwarcie zmodernizowanego Muzeum w Wiślicy
Fot. UMWŚ
Przed nami otwarcie zmodernizowanego Muzeum w Wiślicy
Fot. UMWŚ
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już 26 czerwca o godzinie 11 nastąpi otwarcie Muzeum Archeologicznego w Wiślicy. Jego modernizacja kosztowała niespełna 28 milionów złotych. W muzeum wykorzystano najnowsze techniki wizualizacji obiektów, cyfrowe rekonstrukcje 3D, laserowe hologramy, mapping oraz ruchome lunety z aplikacją VR.

W uroczystym otwarciu muzeum weźmie udział wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Pieniądze na remont pochodziły z dotacji unijnych, ale również od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także ze środków własnych województwa świętokrzyskiego.

Dzięki modernizacji Muzeum powstała jedna ścieżka turystyczna, która objęła, dotychczas odrębne, elementy ekspozycji muzealnej ‒ pawilon archeologiczny oraz rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki mniejszej. Powstała całkowicie nowa wystawa, na którą składają się najważniejsze zabytki Wiślicy, dotychczas nieeksponowane obiekty oraz interaktywne widowisko prezentujące relikty najstarszej romańskiej architektury na tle najdawniejszych dziejów Wiślicy. Turyści mogą podziwiać pozostałości kościółka św. Mikołaja – jednej z najwcześniejszych świątyń z tzw. serii kupieckiej, niegdyś ulokowanej bezpośrednio przy ważnym szlaku handlowym, biegnącym od Pragi aż na Ruś Kijowską. Podziemia bazyliki mniejszej skrywają natomiast relikty dwóch świątyń romańskich.

Wyodrębniono również miejsce dla zabytków specjalnie sprowadzonych do Wiślicy, a przede wszystkim wydobytych podczas prac archeologicznych.

Dni otwarte w muzeum zaplanowano na 2 i 3 lipca. Placówkę możemy zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 18, a w soboty i niedzielę w godzinach od 11 do 19. W niedzielę wstęp jest wolny.

(źródło: UMWŚ)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO