Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Cyberprzestępczość nieletnich w Sieci rośnie lawinowo. Statystyki przerażają!

czwartek, 05 marca 2020 13:36 / Autor: Aleksandra Rękas
Cyberprzestępczość nieletnich w Sieci rośnie lawinowo. Statystyki przerażają!
Cyberprzestępczość nieletnich w Sieci rośnie lawinowo. Statystyki przerażają!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wśród najczęstszych przewinień, jakich dopuszczają się młodzi ludzie w naszym województwie, są bójki, pobicia, kradzieże, a nawet rozboje. Liczba czynów karalnych, popełnianych przez osoby nieletnie na szczęście z roku na rok maleje, ale niestety pojawia się nowe zagrożenie – cyberprzestępczość.

Jak informuje Artur Majchrzak z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji, w 2019 doszło do 238 czynów karalnych, których dopuściły się osoby nieletnie.

- W ubiegłym roku odnotowaliśmy 28 bójek i pobić, 26 kradzieży oraz 13 kradzieży z włamaniem, gdzie sprawcami byli niepełnoletni. Dziesięć razy pojawiały się zgłoszenia w związku z rozbojami, natomiast 16 razy doszło do uszkodzeń rzeczy – wyjaśnia Majchrzak.

Przez cały 2018 rok niepełnoletni byli sprawcami aż 260 przestępstw. - Najczęściej zdarzały się bójki i pobicia – doszło do 36 takich przypadków. Odnotowaliśmy 29 kradzieży, 19 kradzieży z włamaniem i aż 23 rozboje. Dwadzieścia dwa razy interweniowaliśmy w związku z uszkodzeniem cudzej rzeczy – wylicza policjant.

Zestawienie statystyk z dwóch lat pokazuje, że zmniejsza się liczba czynów karalnych wśród niepełnoletnich. O wymiarze kary dla młodej osoby decyduje sąd rodzinny – w zależności od rodzaju przestępstwa może być to upomnienie, dozór kuratora czy nawet umieszczenie w zakładzie wychowawczym lub poprawczym.

Okazuje się jednak, że coraz częściej do przestępstw dochodzi w świecie wirtualnym – młodzi ludzie korzystają z  portali społecznościowych, na których nierzadko pojawia się hejt, nielegalnie publikowane są cudze zdjęcia czy nagrania. Takim zachowaniom sprzyja poczucie anonimowości i siły w grupie – nie wszyscy zdają sobie sprawę nie tylko z tego, że policjanci są w stanie bardzo szybko ustalić autorów wpisów znieważających innych, czy takich, które noszą znamiona groźby. Młodzi ludzie niejednokrotnie nie wiedzą także, że za to, co publikują w wirtualnym świecie, mogą odpowiedzieć w tym realnym.

Jak mówi aspirant sztabowy Paweł Dziopa z Wydziału Prewencji KWP w Kielcach, problematyka czynów karalnych, których dopuszczają się nieletni, bardzo zmieniła się na przestrzeni lat.

- Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu najwięcej przestępstw to były czyny bezpośrednie. Obecnie mnóstwo dzieje się w cyberświecie, z racji tego, że młodzi ludzie bardzo dużo czasu spędzają w tej przestrzeni. Najczęściej  dochodzi do obrażania i znieważania – takie sytuacje obserwujemy już wśród najmłodszych dzieci, z czwartej czy piątej klasy szkoły podstawowej – wyjaśnia mundurowy.

Warto zwrócić uwagę na to, że psychika dziecka w tym wieku dopiero się kształtuje, a opinia rówieśników jest dla nich bardzo ważna – dlatego wulgarne i obraźliwe komentarze na forum całej grupy mogą mieć poważne konsekwencje.

- Niektóre dzieciaki z mocniejszą psychiką sobie z tym poradzą, te wrażliwsze i bardziej podatne na wpływ innych - już niekoniecznie. Dochodziło do naprawdę tragicznych sytuacji, łącznie z próbą samobójczą. Tutaj trzeba też wspomnieć o publikowaniu czyjegoś wizerunku – prywatnych zdjęć i filmików, nierzadko intymnych.

O takich sytuacjach, młodym ludziom trudno mówić przy rówieśnikach, czy kolegach z klasy. Pomocni okazują się często nauczyciele, czy policjanci.

- Kiedy prowadzimy zajęcia dla młodzieży i opowiadamy o zagrożeniach wirtualnego świata, po skończonych warsztatach ustawia się kolejka nastolatków, którzy chcą porozmawiać indywidualnie. Większość spraw dotyczy takich sytuacji, gdzie para młodych ludzi spotyka się ze sobą i wysyłają sobie intymne zdjęcia. Bywa, że po zakończeniu relacji dochodzi do konfliktu i zaczyna się szantaż, straszenie publikacją takich fotografii - niejednokrotnie  trafiają one do Internetu. Nie da się tego już cofnąć, coś co pojawi się w Sieci zawsze już gdzieś krąży, ktoś może zapisać to na swoim sprzęcie. Dlatego przestrzegamy przed wysyłaniem komukolwiek swoich prywatnych zdjęć – mówi aspirant Dziopa.

Wśród działań mundurowych największy nacisk kładziony jest na profilaktykę.

- Bardzo ważne jest otoczenie, w jakim przebywa młoda osoba, bo gdy dopuszcza się ona jakiegoś przestępstwa, cierpią także rodzice, cała rodzina. My, jako oddziały prewencyjne, organizujemy spotkania uświadamiające najmłodsze dzieci – opowiadamy jak bezpiecznie funkcjonować w domu, w szkole, na podwórku. Dla młodzieży mamy warsztaty, na których mówimy o odpowiedzialności za swoje czyny, bo niestety tu często pojawia się niewiedza. Współpracujemy z nauczycielami, pedagogami, dyrektorami – tak by wiedzieli oni jak postępować, gdy w szkole dojdzie do przestępstw i demoralizacji.

Młodzież odpowiada za swoje czyny od trzynastego roku życia, jako nieletni traktowani są do siedemnastych urodzin. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza gdy chodzi o przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, czy udział w zorganizowanej grupie przestępczej, osoba nieletnia może odpowiadać przed sądem jak dorosła.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO