Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Renaturyzacja rzeki Nidy z milionowym wsparciem

środa, 27 marca 2019 13:45 / Autor: Magdalena Nowak
Renaturyzacja rzeki Nidy z milionowym wsparciem
Renaturyzacja rzeki Nidy z milionowym wsparciem
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Natura, która uległa zniszczeniu, zostanie przywrócona do życia, starorzecze Nidy znów zapełni się unikalnymi gatunkami ptaków, płazów i ryb. Na ten cel zostanie przeznaczone ponad 23 miliony złotych.

Śródlądowa delta Nidy w okolicy Umianowic, w gminie Kije to jeden z najbogatszych przyrodniczo obszarów w Europie, który w wyniku błędnych prac melioracyjnych przeprowadzonych w latach 80-tych  i 90-tych  ubiegłego wieku, został znacznie naruszony. Świętokrzyskie i Nadnidziańskie parki Krajobrazowe w Kielcach wraz z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Nadleśnictwem Pińczów oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie realizują unijny projekt, który ma przywrócić dawny stan rzeczy.

– W tym roku przygotowujemy się do tego zadania, kupujemy sprzęt, kończymy nabory. Główne prace renaturyzacyjne zaczną się od przyszłego roku. Na tym terenie zostaną przywrócone różne gatunki zwierząt m.in. traszka grzebieniasta, kumak nizinny oraz żółw   błotny – mówił Wojciech Sołtysiak, kierownik projektu "Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy".  –Najtrudniejszym zadaniem będzie przywrócenie reżimu hydrologicznego, jeśli będzie susza to nie jesteśmy w stanie nic zrobić – uzupełnił specjalista.  

Oprócz przywrócenia unikalnych warunków przyrodniczych, celem projektu jest także restytucja wypasów krów, które od kilkudziesięciu lat, na tym terenie nie były wyprowadzane. Pozwoli to, na utrzymanie siedlisk przyrodniczych we właściwym stanie, a także umożliwi utworzenie nowych miejsc pracy .

– Województwo świętokrzyskie będzie beneficjentem koordynującym program. Myślę, że dobra współpraca przyniesie efekty i starorzecze Nidy, będzie wyglądało tak jak w latach 60 czy 70, przed procesami, które zdegradowały to piękne miejsce – podkreślił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.  

Dodatkowym celem projektu jest aktywizacja lokalnej społeczności w zakresie podniesienia świadomości ekologicznej, związanej z zagrożeniami i potrzebą ochrony jednego z najciekawszych ekosystemów Ponidzia, jak również edukacja skierowana do szerokiej grupy odbiorców, szczególnie dzieci i młodzieży.

– Nida jest osią ekologiczną całego regionu, jest głównym źródłem wody słodkiej. Powinno się tę wodę utrzymywać w jak najwyższej kategorii czystości. Zwierzęta, które zostaną przywrócone, będą żywić się m.in. glonami i w ten sposób naturalnie czyścić Nidę – podkreślił profesor Tadeusz Zając z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Powierzchnia objęta projektem wynosi około 400 hektarów. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane do 2024 roku, na obszarach "Natura" 200 w gminach: Kije, Pińczów oraz Imielno.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO