Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyskie… najbogatsze na wschodzie

czwartek, 06 kwietnia 2017 12:00 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Świętokrzyskie… najbogatsze na wschodzie
fot. Piotr Michalec
Świętokrzyskie… najbogatsze na wschodzie
fot. Piotr Michalec
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Zaskakującymi informacjami chwali się Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Jak mówią urzędnicy region świętokrzyski jest… najbogatszy spośród wszystkich regionów Polski Wschodniej. Tak wynika z raportu europejskiego urzędu statystycznego na temat wysokości Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca za rok 2015.

Według danych Eurostatu w 19 regionach wspólnoty odnotowano PKB na mieszkańca poniżej 50 procent średniej unijnej. Wskaźnik ten w 2015 roku, za który instytucja publikuje dane, wyniósł 28,7 tysięcy Euro. Województwo świętokrzyskie znalazło się wśród najbogatszych z najbiedniejszych obszarów Unii Europejskiej, ponieważ Produkt Krajowy Brutto wyniósł dokładnie połowę uśrednionej wartości, czyli około 14,6 tys. Euro.

Pozostałe województwa Polski Wschodniej również znalazły się na liście 19 najbiedniejszych regionów i zajęły niższe lokaty niż świętokrzyskie: lubelskie – 47 proc., podkarpackie – 48 proc., warmińsko-mazurskie – 49 proc., podlaskie – 49 proc.

Według danych europejskich statystyków w 2015 roku najbogatszym polskim województwem było mazowieckie z wynikiem 109 procent uśrednionej wartości PKB na mieszkańca dla całej Unii Europejskiej.

Najbogatszym obszarem w całej UE w badanym okresie było City of London, czyli centralna część brytyjskiej stolicy (580 proc.), a najbiedniejszym bułgarski Severozapaden (niecałe 30 proc.).

Wyniki ekonomiczne regionów decydują o wsparciu środkami unijnymi w ramach polityki spójności. Choć dotyczy ona wszystkich regionów Unii Europejskiej, większość funduszy strukturalnych kierowana jest do miejsc, w których PKB na mieszkańca nie przekracza 75 proc. średniej dla państw członkowskich UE. W tej chwili przydziału środków dokonuje się na podstawie średniego PKB na mieszkańca w trzyletnim okresie od 2007 do 2009 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO