Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Tę książkę musi mieć każdy rodzic wcześniaka

środa, 04 grudnia 2019 16:42 / Autor: Magdalena Nowak
Tę książkę musi mieć każdy rodzic wcześniaka
Tę książkę musi mieć każdy rodzic wcześniaka
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

"Mali wojownicy. Niezbędnik Rodzica Dziecka urodzonego w WSzZ Kielce" to tytuł publikacji wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich, która odpowiada na szereg ważnych pytań dotyczących dzieci przedwcześnie urodzonych. "Niezbędnik" jest darem rodziców, którzy przeszli trudną drogę po urodzeniu wcześniaka dla par mających ją jeszcze przed sobą.

– Kiedy zostałam mamą brakowało mi prostej publikacji, która pozwoliłaby mi oswoić się z sytuacją nową i zarazem traumatyczną, w jakiej się znalazłam. Potrzebowałam prostych komunikatów, ponieważ nie docierały do mnie informacje ze świata zewnętrznego. W Internecie na jedno pytanie dostawałam odpowiedź, która niosła za sobą tysiąc problemów, więc nie była to dobra droga – opowiada Ewa Zajączkowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich.

– Oddział neonatologiczny to specyficzna bańka, w której znajdują się przyszli rodzice i trzeba poznać jego zasady działania, po to właśnie powstał "niezbędnik". Potrzebowałam  też uspokojenia i zapewnienia, że personel medyczny czuwa nad moim dzieckiem całą dobę – dodaje Zajączkowska.

W "Niezbędniku" można znaleźć informacje m.in. na temat tego, kto zajmuje się wcześniakami, jak wygląda Klinika Neonatologii, co należy zrobić po wejściu na oddział, jak może wyglądać pierwsza wizyta u dziecka oraz komu zadawać pytania i o jakiej treści.

– Rodzice wcześniaków są postawieni w sytuacji bardzo stresującej, pojawia się u nich lęk o życie własnego dziecka. Publikacja powstała po to, aby oswoić strach i próbować odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W "Niezbędniku" zawarte są informacje na temat tego, jak będzie wyglądało leczenie dziecka, co rodzice mogą zrobić dla niego i jak mają się poruszać, aby zmniejszyć strach i poczuć się lepiej – tłumaczy dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii WSzZ.

– Rodzic boi się o życie dziecka i powstaje wtedy pytanie: czy miejsce, w którym się znalazł jest odpowiednie. Na samym początku starałam się przedstawić okoliczności i warunki opieki nad noworodkiem. Dlatego w publikacji zostały zawarte informacje o zespole szpitala, który obok aparatury medycznej jest niezbędny. Chcemy powiedzieć rodzicom, że ich dziecko jest w rękach wysoko wykwalifikowanych specjalistów mogących zapewnić kompleksową opiekę medyczną na jak najwyższym poziomie i zapewnić ich, że mogą nam zaufać – uzupełnia dr Pazera.

– W "niezbędniku" jest też mowa o samym budynku szpitala i jego pomieszczeniach, co ułatwi poruszanie się po nim. Okres pobytu dziecka w szpitalu to średnio 60 dni. Obecność rodziców przy dziecku w tym czasie jest niezwykle ważna. To oni poprzez dotyk, kołysanie, mówienie, przewijanie  czy karmienie stymulują rozwój malucha. U wcześniaka mamy dwa obszary medyczne: chorobę i dojrzewanie. Chorobę leczymy, a dojrzewanie ma swój ciąg. Noworodek zamiast w brzuchu mamy przebywa w innych, trudnych warunkach. My musimy zrobić wszystko, żeby te warunki były jak najlepsze, najdelikatniejsze i najbezpieczniejsze, sprzyjające rozwojowi ośrodkowego układu nerwowego – podkreśla dr Grażyna Pazera.

Przewodnik jest bezpłatnie rozdawany wszystkim matkom rodzącym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO