Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Innowacyjny projekt UJK i ŚCO. Skorzystają pacjenci z nowotworem mózgu i chłoniakiem

wtorek, 25 lutego 2020 12:35 / Autor: Magdalena Nowak
Innowacyjny projekt UJK i ŚCO. Skorzystają pacjenci z nowotworem mózgu i chłoniakiem
Innowacyjny projekt UJK i ŚCO. Skorzystają pacjenci z nowotworem mózgu i chłoniakiem
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Narodowe Centrum Badań Jądrowych będą realizować projekt opracowania spersonalizowanych metod oceny obciążenia radiologicznego pacjentów poddawanych procedurom medycyny nuklearnej i radioterapii. Z efektów badań skorzystają pacjenci z nowotworami mózgu i chłoniakami.

– Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Świętokrzyskie Centrum Onkologii jakiś czas temu zawiązały konsorcjum obejmujące 14 ośrodków naukowych i medycznych w Europie, na czele którego stoi ośrodek wiedeński. Konsorcjum sformułowało projekt, który został pozytywnie oceniony i skierowany do finansowania w ramach programu "Horyzont 2020" dotowanego przez Komisję Europejską – mówi prof. Jacek Semaniak, rektor UJK.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że projekt jest efektem wieloletniej współpracy uczelni z lecznicą. – Rozwój medycyny bez ścisłej współpracy z takimi naukami jak biologia, biochemia, fizyka czy radiobiologia nie dokona się. Problem jakim się zajmiemy jest bardzo ważny, tematem naszego badania jest wpływ promieniowania o niskiej mocy dawki  na chorych z chłoniakami i guzami mózgów. W codziennej praktyce standardem w onkologii jest to, że oceniamy stopień zaawansowania nowotworu i odpowiedź na leczenie m.in. badaniem obrazowym, jakim jest tomografia czy PET. Zadaliśmy sobie pytanie: jaki to ma wpływ na pacjenta? Do tej pory nie prowadzono takich badań – dodaje prof. Góźdź.

Projekt wchodzi w pierwszą fazę i jest na etapie podpisywania dokumentów między ośrodkami. Uniwersytet otrzyma na realizacją badań ponad 242 tysiące euro, a Świętokrzyskie Centrum Onkologii ponad 150 tysięcy euro.  Program Horyzont 2020 to jeden z największych projektów naukowych na świecie. Koordynują go Austriacy, ich partnerami są Polacy, Hiszpanie, Beglowie, Niemcy, Szwedzi, Grecy i Szwajcarzy. Całkowity koszt projektu to 5,7 miliona euro.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO