Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W Chęcinach „Weekend z Trylogią w „Niemczówce”

piątek, 21 sierpnia 2020 11:07 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

O tym, jak mocno Jerzy Wołodyjowski był związany z Chęcinami, będziemy mogli dowiedzieć się podczas prelekcji, które odbędą się już w weekend 22-23 sierpnia w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” w Chęcinach. Seria wykładów poświęcona będzie jednemu z bohaterów Trylogii Henryka Sienkiewicza, któremu nasz noblista oddał wyjątkowo dużo miejsca na kartach swojego literackiego dzieła.

Tematyka wykładów w oczywisty sposób nawiązuje do zbliżającej się 348. rocznicy upadku Kamieńca Podolskiego, która przypada na 26 sierpnia. Wydarzenie to doprowadziło do podpisania niekorzystnego traktatu w Buczaczu w 1672 roku. Wtedy też zginęła jedna z najsłynniejszych postaci związanych z wojnami II połowy XVII wieku – Jerzy Wołodyjowski.

Postać ta była równie mocno związana z Chęcinami, bo właśnie tu nastąpił jego kres. O tych wydarzeniach będzie można dowiedzieć się z prelekcji w „Niemczówce”. W ich trakcie kustosz historii w ciekawy sposób przybliży zarówno wydarzenia mające miejsce w trakcie wojny polsko-tureckiej z lat 70. XVII wieku, jak i sposoby celebracji szlacheckich pogrzebów w dawnej Polsce. Będzie można także poznać tradycje oraz zwyczaje funeralne, dowiedzieć się, dlaczego niektóre osoby miały aż dwa pogrzeby, a także dlaczego portrety trumienne kojarzą się głównie z naszym krajem.

Prelekcje odbędą się w sobotę i niedzielę 22-23 sierpnia br., w kamienicy „Niemczówka” przy ulicy Małogoskiej 7 w Chęcinach, w godzinach 12 i 14.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO