Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ważne by wykryć zmiany jak najwcześniej. Pracowniczki NFZ uczyły się samobadania piersi

czwartek, 15 października 2020 10:50 / Autor: Beata Kwieczko
Ważne by wykryć zmiany jak najwcześniej. Pracowniczki NFZ uczyły się samobadania piersi
Ważne by wykryć zmiany jak najwcześniej. Pracowniczki NFZ uczyły się samobadania piersi
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Piętnastego października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zorganizował szkolenie z samobadania piersi dla swoich pracowniczek. Akcja pod hasłem "Stawiamy na profilaktykę" ma zachęcać inne instytucje i zakłady pracy do przeprowadzania podobnych szkoleń i edukowania na temat profilaktyki nowotworów.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Według danych Centrum Onkologii-Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu roku w całym kraju wykrywa się około 19 tysięcy zachorowań na tę chorobę, a sześć tysięcy pacjentek umiera. Stanowi to około 23 procent wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14 procent zgonów. Dlatego tak ważne jest, aby wykryć zmiany jak najwcześniej.

– W pierwszej kolejności zaprosiliśmy na szkolenie pracownice naszego oddziału, ponieważ mamy zatrudnioną panią, która jest specjalistką od profilaktyki i posiadamy zakupiony fantom. Wiemy, że rak piersi to straszna choroba, dlatego chcemy, żeby kobiety o tym wcześniej pomyślały. Mamy nadzieje, że nasza akcja zostanie rozpropagowana i również panie z innych instytucji będą mogły skorzystać z takiego szkolenia – mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.

Dagmara Borowiec, koordynator zespołu profilaktyki zdrowotnej NFZ, która prowadziła szkolenie, podkreśla, że samobadanie piersi powinna wykonywać każda kobieta po 20. roku życia.

– Jest ono równie ważne, jak badanie mammograficzne. Kobiety powinny je przeprowadzać cyklicznie, a raz w roku powinien to robić lekarz onkolog, ginekolog lub chirurg. Jak przeprowadzać samobadanie? Delikatnie trzema palcami prawej ręki okrężnie wyczuwać miejsce koło miejsca. Każde zgrubienie, zmiana skórna lub jakikolwiek wyciek z piersi oznacza, że powinnyśmy się zgłosić do lekarza – informuje.

– NFZ finansuje badania mammograficzne dla kobiet od 50. do 69. roku życia. Mamy pięć placówek stacjonarnych przy ulicy Prostej, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i przychodni Diamed przy ulicy Paderewskiego. Dodatkowo badania wykonywane są również w mammobusach, a harmonogram znajduje się na naszej stronie internetowej. Ważne jest, żeby kobiety się badały, bo wczesne wykrycie daje dużo większe szanse na wyleczenie – uzupełnia.

Kobiety, które uczestniczyły w szkoleniu, zgodnie twierdziły, że dzięki niemu będą wiedziały, jak przeprowadzać samobadanie.

– Miałam okazję zobaczyć, jak wyglądają takie zmiany chorobowe w piersiach w dotyku, bo nigdy nie można sobie do końca wszystkiego wyobrazić na podstawie opisów. Teraz będzie mi łatwiej przeprowadzać samobadanie, bo wiem, czego mam szukać. Uważam, że takie akcje są bardzo potrzebne, bo zmobilizują kobiety do wykonywania badań – mówiła jedna z uczestniczek.

W województwie świętokrzyskim na raka piersi choruje rocznie ponad 500 kobiet, z czego 200 umiera. Nowotwór ten dotyczy głównie kobiet po 50. roku życia i jest najczęściej występującym nowotworem wśród wszystkich pacjentek onkologicznych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO