Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Westerplatczycy znów zostaną upamiętnieni. W planie kolejny rajd do Gdańska

poniedziałek, 21 marca 2022 15:01 / Autor: Michał Łosiak
Westerplatczycy znów zostaną upamiętnieni. W planie kolejny rajd do Gdańska
Fot. Beata Kwieczko
Westerplatczycy znów zostaną upamiętnieni. W planie kolejny rajd do Gdańska
Fot. Beata Kwieczko
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Rajd Rowerowy z Kielc do Gdańska po raz drugi wyruszy, aby upamiętnić żołnierzy walczących na Westerplatte. Tak ustalili przedstawiciele Komitetu Społecznego „Pamiętamy o Westerplatczykach”. Szczegółowy program ma zostać zaprezentowany pod koniec kwietnia.

Obchody bohaterskiej obrony polskiej placówki na Pomorzu zostaną połączone z rocznicą wybuchu II wojny światowej.

– Dwie grupy rowerowe dotrą na Westerplatte 1 września. W dzień kapitulacji, 7 września, odprawiona zostanie Msza Święta w bazylice katedralnej. Po niej przejdziemy do Wojewódzkiego Domu Kultury na dalszą część uroczystości. Chcemy podkreślić mądrość, dojrzałość i męstwo żołnierzy, którzy pochodzili z naszego regionu – informuje biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.

W programie znajdzie się jednak znacznie więcej wydarzeń, w tym również projekcje filmów o Westerplatczykach.

marianzo

– Cieszę się, że zapoczątkowane w zeszłym roku przez księdza biskupa Mariana Florczyka wydarzenia upamiętniające bohaterów Kielecczyzny, którzy walczyli na Westerplatte będą kontynuowane. Planujemy szereg inicjatywy, poprzez udział w których każdy będzie mógł dać wyraz swojej pamięci o Westerplatczykach – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, że pierwszy rajd odbył się w 2021 roku. Piętnastoosobowa grupa rowerzystów wyjechała z Kielc 31 sierpnia i pokonała 550 kilometrów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO