Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

WFOŚiGW startuje z nowym naborem. Można pozbyć się piecyka gazowego

poniedziałek, 04 lipca 2022 11:16 / Autor: Aleksandra Rękas
WFOŚiGW startuje z nowym naborem. Można pozbyć się piecyka gazowego
WFOŚiGW startuje z nowym naborem. Można pozbyć się piecyka gazowego
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dzisiaj (4 lipca) w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął się kolejny nabór w programie skierowanym do mieszkańców osiedli. W jego ramach można zlikwidować piecyk gazowy, a w zamian - zamontować indywidualny węzeł ciepłowniczy.  

Program służyć ma przede wszystkim poprawieniu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, a także zmniejszać niską emisję.

- Do tej pory przeznaczyliśmy na przedsięwzięcie trzy miliony złotych. W tym roku, kwota dofinansowania sięga dwóch milionów – wyjaśnia Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach.

Jak podkreśla, każdy kto zdecyduje się zlikwidować piecyk w ramach programu, zostaje podpięty do miejskiej sieci ciepłowniczej. Znacznie zwiększa to komfort korzystania z wody, a także bezpieczeństwo w mieszkaniach.

- Zachęcamy do korzystania z pożyczek z możliwością umorzenia do dwudziestu procent. Oprocentowanie wynosi nie mniej niż trzy procent, a pożyczkę można spłacać nawet dwadzieścia lat – informuje Gliwiński.

Poseł Anna Krupka zauważa, że program wspiera rozwiązania ekologiczne.

- Pierwsza edycja projektu odniosła duży sukces. Dzisiaj kontynuujemy to, co okazało się skutecznie i przeznaczamy kolejne dwa miliony złotych na montaż nowej instalacji ciepłowniczej – mówi.

Poseł Agata Wojtyszek przypomina, że do tej pory beneficjanci korzystali już z wielu programów wsparcia.

- Mowa na przykład o programie „Czyste powietrze”. Teraz zachęcamy także spółdzielnie, by dbając o swoich lokatorów, korzystały ze środków funduszu – stwierdza.

Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że korzystanie z nowoczesnych rozwiązań ratuje życie.

- Wielokrotnie docierają do nas informacje o zatruciach spowodowanych źle funkcjonującymi piecykami. Wspieranie bezpiecznych rozwiązań jest największą zaletą programu – zaznacza.

Program funkcjonuje już od 2019 roku, od tej pory udało się przeprowadzić kilkaset modernizacji. Likwidacja piecyków gazowych odbywa się we współpracy z MPEC w Kielcach oraz PGE.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO