Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Więcej pieniędzy na ochronę świętokrzyskich zabytków

poniedziałek, 04 marca 2019 15:21 / Autor: Beata Kwieczko
Więcej pieniędzy na ochronę świętokrzyskich zabytków
Więcej pieniędzy na ochronę świętokrzyskich zabytków
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

1,5 miliona złotych zostanie przeznaczone w tym roku na ochronę zabytków w województwie świętokrzyskim. To o 200 tysięcy złotych więcej niż w roku poprzednim. Dzięki dofinansowaniu udało się wykonać prace konserwatorskie przy 150 zabytkach.

W 2018 roku do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęły 63 wnioski o przyznanie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków położonych w województwie świętokrzyskim. Wykonane zostały prace konserwatorskie przy 119 zabytkach ruchomych oraz na 31 zabytkach nieruchomych. Były to głównie obrazy, ołtarze, elementy wyposażenia kościołów. Na ten cel przekazano prawie 1,3 miliona złotych.

- Najważniejsze prace, które zostały wykonane dotyczyły kaplicy Firlejów pod wezwaniem Matki Bożej w kościele parafialnym św. Mikołaja w Bejscach, remontu posadzki w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, remontu w kościele klasztornym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chęcinach, 12 rzeźb z ołtarza bocznego św. Jana Chrzciciela w kościele parafialnym pod wezwaniem Ducha Świętego i matki Bolesnej w Młodzawach Małych, remontu stropu w kamienicy przy ulicy Mickiewicza 6 w Kielcach i elewacji w kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 11 w Kielcach - wylicza wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Przeprowadzono też prace w Zakładzie Wielkopiecowym w Starachowicach, prace remontowo-konserwatorskie elewacji zachodniej budynku Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz prace remontowe w Pałacu Badeńskich w Bejscach.

W ubiegłym roku podpisanych zostało też 10 umów na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony dóbr kultury. Łączna kwota dotacji na dofinansowanie lub sfinansowanie tych zadań wynosiła 100 tysięcy złotych. Około 90 procent wniosków pochodziło z parafii świętokrzyskich. Wykonano prace konserwatorskie przy kamiennej figurze Św. Jana Nepomucena przy kościele w Dobrowodzie, konserwację późnobarokowego konfesjonału z kościoła podominikańskiego w Klimontowie oraz remont zapobiegający zniszczeniu kaplicy na cmentarzu parafialnym w Bałtowie.

Od 2017 roku wpisane zostało też 9 pomników na listę Pomników Historii. Są to Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, zespół staromiejski w Wiślicy, zespół klasztorny na Świętym Krzyżu, historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu, Kopalnie Krzemienia w Krzemionkach, Zespół Opactwa Cystersów w Wąchocku, dawny Pałac Biskupów i bazylika katedralna w Kielcach oraz zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Na liście tej mają szansę się znaleźć również Opactwo Cystersów w Jędrzejowie i Muzeum Wielkiego Pieca w Starachowicach.

- Obserwujemy, że właściciele zabytków występują coraz częściej o dofinansowanie. Jeżeli chodzi o obiekty wpisane do rejestru, konserwator może udzielić 50-cio procentowego dofinansowania wartości zadania. Niemniej jednak ustawa o ochronie zabytków przewiduje możliwość podwyższenia tych kwot w sytuacji, gdy prace są pilne, bądź obiekt ma wyjątkową wartość - mówi  Anna Żak-Stobiecka, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W tym roku do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło 67 wniosków.  Na ten cel przeznaczono 1,5 miliona złotych.

- Zabytki, które znajdują się na naszym terenie są liczne i powstawały przez dziesiątki wieków. Zaczynaliśmy dbałość o nie od ustalenia ich własności. To był bardzo mozolny proces, ale tylko konsekwencja dbałości o te zabytki pozwala nam się nimi cieszyć i możemy z dumą powiedzieć, że one świadczą o naszej historii - podkreśla Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Na spotkaniu obecny był także senator Krzysztof Słoń. - Chciałbym zwrócić uwagę szczególnie na to, co dzieje sie z obiektami sakralnymi. Jest to niezwykle istotne w odbiorze społecznym, że tam również trafia pomoc ze strony państwa i są realizowane nawet najmniejsze działania, chociażby wyremontowanie ważnego ołtarza, obrazu, figury. Zauważyłem również, że szczególnie parafie, jeśli występują o środki ministerstwa, to znajdują zrozumienie u wiernych i ci chętnie wspierają działania swoich proboszczów, co ma niezwykle istotne znaczenie do uzyskania dotacji w programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten rok był dla nas bardzo dobry i mam nadzieję, że pozostałe obiekty jeszcze zostaną zabezpieczone i właściwie ochronione, bo trwa procedura odwoławcza i będą kolejne nabory - stwierdził senator.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO