Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zaopiekowali się miejscami pamięci. Teraz opowiada o tym strona internetowa

czwartek, 06 kwietnia 2017 16:11 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Zaopiekowali się miejscami pamięci. Teraz opowiada o tym strona internetowa
Zaopiekowali się miejscami pamięci. Teraz opowiada o tym strona internetowa
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Uczniowie z 66 świętokrzyskich szkół zaopiekowali się setką miejsc pamięci narodowej a to wszystko uwiecznili na zdjęciach. Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej udostępniła materiał fotograficzny w internecie. Akcja, która zorganizowana została w zeszłym roku będzie kontynuowana.

Zapalili znicz pamięci. Symbolicznie. Do tego też nawoływało hasło inicjatywy kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Kuratorium Oświaty i Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Akcja zapoczątkowana została w kwietniu zeszłego roku z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej. W jej ramach uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili 100 pomników lub krzyży i wykonali przy okazji niemal 300 zdjęć. Fotografie udostępnione zostały na specjalnej stronie internetowej pod adresem zapalzniczpamieci.pl.

- To miejsca związane z wydarzeniami i postaciami, które uczestniczyły w II wojnie światowej - mówi Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Akcja „Zapal znicz pamięci” to przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych i edukowanie o lokalnej historii. Dla niewielkich społeczności, publikacja zdjęć na portalu prowadzonym przez profesjonalną instytucją to także możliwość pochwalenia się swoimi działaniami. - Praktycznie każdy mieszkaniec nawet najmniejszej miejscowości, kto chce by jego miejsce zaistniało w pamięci zbiorowej, może je bardzo szybko pokazać. Warto byśmy wiedzieli, że takich bardzo ważnych miejsc związanych z wydarzeniami z przeszłości w regionie świętokrzyskim mamy bardzo wiele - mówi Marek Maciągowski, dyrektor OMPIO. - Odpowiadamy na potrzeby chwili. Młodzież lubi angażować się, ceni możliwości internetu. W związku z tym, że upamiętniają przodków i uczą się o przeszłości mogą także zobaczyć siebie na tych zdjęciach i bardziej utożsamić się z historią – mówi naczelnik biura IPN w Kielcach. Nadesłane zdjęcia i opisy, przed publikacją w sieci zostały zweryfikowane przez historyków. Ten materiał okazał się cenny, ponieważ, o ile IPN ma wiedzę na temat istotnych zdarzeń z dawnych lat, nie zawsze wie, że są one w jakiś sposób upamiętniane.

Akcja „Zapal znicz pamięci” nie kończy się. Mogą do niej dołączyć wszyscy, nie tylko uczniowie świętokrzyskich szkół.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO