Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

Zimowe śpiewanie w synagodze

Pieśni w klimacie tradycji żydowskiej i najpiękniejszych kolęd będzie można posłuchać podczas koncertu, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Swoją twórczość zaprezentuje Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia.

Radosne kolędowanie Polaków oraz przeżywanie chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia i Trzech Króli przeplata się z równie radosnym żydowskim świętem Chanuki. Oba przypadają mniej więcej w tym samym czasie, zawsze zimą. Choć z polskiego krajobrazu znikł żydowski sztetl, dorocznie żydowski dziewięcioramienny świecznik Chanuka, jest zapalany w polskim Sejmie i w wielu miejscach świata.

Do tej tradycji nawiązywał będzie koncert, który odbędzie się 12 stycznia o godzinie 16 w "Świętokrzyskim Sztetlu". Chór Ewangelicki wykona m.in. „Psalm Mojżeszowy” Piotra Rubika, „Modlitwę szabasową” ze „Skrzypka na dachu” oraz najpiękniejsze polskie kolędy, do których wykonania chórzyści zaproszą publiczność.  

Bilet w cenie 6 złotych można nabyć w synagodze.

Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Radomiu powstał w 2004 roku przy parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu. Założycielką i dyrygentką jest diakon Katarzyna Rudkowska. Chór przyjął imię ojca polskiej etnografii, zarazem współwyznawcy ewangelików Oskara Kolberga. Liczy 24 członków i obecnie ma charakter ekumeniczny – śpiewają w nim ewangelicy, katolicy i zielonoświątkowcy. W swoim repertuarze Chór ma zarówno pieśni religijne, jak i rozrywkowe.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO