Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Przebudują kielecki teatr, zbudują kilka obwodnic. Na co pójdą pieniądze z budżetu województwa?

niedziela, 24 listopada 2019 13:00 / Autor: Michał Łosiak
Przebudują kielecki teatr, zbudują kilka obwodnic. Na co pójdą pieniądze z budżetu województwa?
Przebudują kielecki teatr, zbudują kilka obwodnic. Na co pójdą pieniądze z budżetu województwa?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mniejszy niż w tym roku deficyt, zapewnienie finansowania kluczowych dla regionu inwestycji, ale również mniejsze pieniądze z Unii Europejskiej – tak wyglądają założenia przyszłorocznego budżetu województwa świętokrzyskiego. Znalazły się w nim środki na przebudowę kieleckiego teatru, inwestycje drogowe i ochronę zdrowia.

Prognozowane dochody mają wynieść prawie 624 miliony złotych, zaś wydatki ponad 697 milionów. Oznacza to, że deficyt wyniesie 73,7 milionów złotych i będzie niższy od planowanego na 2019 rok o 2,3 miliony. – Na jego pokrycie planujemy kredyt w Banku Rozwoju Rady Europy. Wartość inwestycji sfinansowana z tych środków jest nieporównywalnie wyższa, ponieważ dzięki temu możemy otrzymać pieniądze unijne – tłumaczy Maria Fidzińska-Dziurzyńska, skarbnik województwa.

Najważniejszymi źródłami dochodu naszego regionu są środki europejskie, subwencja z budżetu państwa, ale również podatki. Te pierwsze znacząco się uszczupliły. Jak mówi Maria Fidzińska-Dziurzyńska, jest to spowodowane zakończeniem perspektywy finansowej. – W poprzednim roku mieliśmy prawie 288,5 miliona złotych, w tym ponad 129 milionów – przyznaje.  Zwiększyły się zaś dochody z podatku dochodowego. W stosunku do 2019 roku nasze województwo ma otrzymać o ponad cztery miliony złotych więcej. – Jesteśmy ostrożni w naszych planach, bo pamiętamy lata stagnacji od 2007 do 2009 roku i gigantyczny spadek dochodów z podatków – przypomina skarbnik województwa świętokrzyskiego. Większa o ponad 48 milionów złotych jest także subwencja ogólna z budżetu państwa.

Najwięcej pieniędzy, bo aż 325,6 miliona złotych, czyli ponad połowę budżetu, przeznaczono na transport i łączność. To w tym obszarze planowane są budowy i przebudowy dróg wojewódzkich czy finansowanie przewozów kolejowych i autobusowych. W ramach tych działań zrealizowane zostaną m.in. obwodnice Włoszczowy, Jędrzejowa, Kazimierzy Wielkiej, Łopuszna i Końskich.

Na kulturę zaplanowano 55 milionów złotych. To o 3,7 miliona więcej, niż w obecnym roku. Wśród inwestycji należy wymienić rozbudowę Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, Modernizację Muzeum Archeologicznego w Wiślicy czy przebudowę Teatru im. S. Żeromskiego. Na to ostatnie zadanie przeznaczono 7,8 miliona złotych. Reszta środków ma być pozyskana z innych źródeł.

Ochrona zdrowia otrzyma 43 miliony złotych, oświata 32,6 miliona złotych, zaś administracja publiczna 84,4 miliona złotych. Będą to środki m.in. na rozbudowę siedziby Urzędu Marszałkowskiego, która planowana jest jeszcze w tej kadencji samorządu. – Budżet jest ambitny i nastawiony na realizację dużych inwestycji ważnych dla rozwoju regionu. Jednocześnie jest jednak realistyczny i bezpieczny – dodaje Maria Fidzińska-Dziurzyńska.

Propozycja budżetu zatwierdzona przez Zarząd Województwa będzie procedowana w komisjach Sejmiku. Ostateczna decyzja będzie należała do świętokrzyskich radnych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO