[AUDIO, FOTO] Sportowe podsumowanie 2016 roku

sobota, 31 grudnia 2016 14:32 / Autor: Radio eM

Miniony rok był wypełniony sportowymi emocjami. Najważniejsze wydarzenie dla naszego regionu miało miejsce pod koniec maja kiedy szczypiorniści Vive Tauronu Kielce wywalczyli pierwszy w historii puchar Ligi Mistrzów. O tym i o innych ważnych sportowych momentach 2016 roku dla Kielc i regionu w materiale dźwiękowym Damiana Wysockiego oraz na zdjęciach, które wykonaliśmy w mijających 366 dniach!

SPORTOWE PODSUMOWANIE ROKU:

Najpiękniejszy moment 2016 roku! Vive Tauron Kielce odbiera trofeum za zwycięstwo w Lidze Mistrzów!

Wcześniej kielczanie stoczyli fantastyczny finał z MVM Veszprem. Vive na kwadrans przed końcem przegrywało różnicą 9 bramek, ale dzięki fantastycznej końcówce zdołało doprowadzić do dogrywki! Ta nie przyniosła rozstrzygnięcia i o zwycięstwie decydowały karne! Ostatnią "siódemkę" w pełnej dramaturgii serii wykonał Julen Aginagalde!

Radość kielczan nie miała końca!

W Lanxess Arenie w Kolonii...

... i na kieleckim rynku!

Odlecieli też nasi komentatorzy:

Ostatni karny:

Cała seria rzutów karnych w Radiu eM:

Sukces ma wielu ojców. Ale to główny architekt wyjątkowego triumfu!

Dla Tałanta Dujszebajewa to był wyjątkowy rok! W lutym został trenerem reprezentacji Polski i podjął się misji przebudowy kadry, która przechodzi sporą zmianę pokoleniową. Kolejne zwycięstwo w Lidze Mistrzów smakowało wybornie! Teraz Kirgiz marzy o tym, aby jako pierwszy szkoleniowiec obronić tytuł w formule Final Four!

Złote chłopaki!

Wcześniej było 13. Mistrzostwo Polski...

... i 13.Puchar Polski.

Wybornie prezentowali się też kibice "żółto-biało-niebieskich". Tu oprawa z ćwierćfinałowego meczu z Flensburgiem.

Po fantastycznej pierwszej połowie roku, druga była zdecydowanie gorsza dla Michała Jureckiego. "Dzidziuś" zaliczył dwie kontuzje, jedna po drugiej! Rok 2017 ma należeć już do niego!

Lepszego zakończenia kariery nie mógł wymarzyć sobie Grzegorz Tkaczyk.

Nowy sezon Vive zaczęło od wywalczenia brązowego medalu Super Globe. Po małej "zadyszce" kielczanie rok zakończyli bardzo dobrze, bo na pierwszym miejscu w grupie B Ligi Mistrzów i pozycją lidera w PGNiG Superlidze.

Rok 2016 to też czas pożegnań z reprezentacją. W listopadzie swoje kariery w kadrze zakończyli m.in. Krzysztof Lijewski, Sławomir Szmal i Karol Bielecki.

W Rio świetnie grał Karol Bielecki. "Kola" został królem strzelców turnieju, ale Polacy zajęli 4. miejsce. W styczniu "Biało-czerwoni" stracili szansę na sukces na Mistrzostwach Europy na własnym podwórku.

Sandomierz w Brazylii miał "mocną" obsadę. Obok Bieleckiego królewskie miasto godnie reprezentowała Karolina Kołeczek. Sprinterka odpadła w eliminacjach, ale zaraz po biegu zapowiedziała walkę o finał za cztery lata w Tokio. fot. Running Creatives

s

W Rio zagrał również środkowy Effectora Kielce Mateusz Bieniek! "Bieniu" w ostatnich miesiącach najpierw był największym odkryciem kadry, a obecnie jest już jej pewnym punktem. Polacy w Brazylii odpadli w ćwierćfinale. Po sezonie środkowy przeszedł do Mistrza Polski z Kędzierzyna-Koźla.

Jak zwykle sporo działo się w Koronie! "Żółto-czerwoni" poprzedni sezon zakończyli na 12. miejscu, ale utrzymali się pewnie. Po fazie zasadniczej do grupy mistrzowskiej zabrakło im tylko punktu.

Najlepszym zawodnikiem Korony w sezonie 2015/16 niewątpliwie był Airam Lopez Cabrera. Hiszpan z 16 bramkami został wicekrólem strzelców. Nie przedłużył jednak kontraktu i karierę kontynuuje na Cyprze.

Dzięki Cabrerze na nudę nie narzekał nasz komentator - Mateusz Żelazny. POSŁUCHAJ - TUTAJ.

Po sezonie Korona nie przedłużyła też kontraktu z trenerem Marcinem Broszem. Z klubu odszedł m.in. Vlastimir Jovanović, który w Kielcach grał przez pięć lat.

Były też powroty. Po raz kolejny w Kielcach gra Jacek Kiełb i "czuje się jak ryba w wodzie"!

Marcin Brosz wrócił na Śląsk. Teraz próbuje odbudować Górnika Zabrze.

Nowym trenerem Korony został wychowanek - Tomasz Wilman. Rozpoczęło się przyzwoicie. Później było tylko gorzej. Po kilku dobrych spotkaniach przyszła fatalna passa sześciu porażek z rzędu.

Nie obyło się też bez afery "wagowej", a bardziej "nadwagowej".

Wilmana zastąpił wyciągnięty z Chojniczanki Maciej Bartoszek i z miejsca odmienił grę zespołu!

Dzięki dobrej końcówce Korona zajęła 9. miejsce w LOTTO Ekstraklasie i na wiosnę ma szansę powalczyć o grupę mistrzowską.

Po Cabrerze nastała era kolejnego Hiszpana, ale wiosną liczymy na więcej.

Jak to mówią kibice: "serial trwa". W tym roku Korona była o krok od zmiany właściciela. Była.

Niestety rok 2016 to też konflikt na linii zarząd - kibice. Na razie nie widać końca sporu. Może "wiosna" przyniesie nowe, a kibice wrócą na "Młyn".

Effector sezon 2015/1016 zakończył na 13. pozycji. W nowym kielczanie zaczęli bardzo dobrze, ale rok zakończyli z bagażem siedmiu kolejnych porażek i 12. miejsce w PLUSLidze.

W grudniu z funkcji pierwszego trenera po kilku latach zwolniony został Dariusz Daszkiewicz. Jego miejsce zajął dotychczasowy asystent - Adam Swaczyna.

Dobry rok mają za sobą również szczypiornistki pierwszoligowej Korony Handball. Poprzedni sezon kielczanki zakończyły na 3. miejscu w tabeli. Po pierwszej części obecnego również są trzecie, ale mają małą stratę do liderek i w nowym roku powalczą o awans do Superligi!

Przynależność do ścisłej polskiej czołówki potwierdzili również koszykarze KS Pactum Scyzory Kielce. Nasi wózkarze zdobyli kilka medali, w tym te najcenniejsze: z Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski.

Świetnie wyglądały również imprezy biegowe w Kielcach. sieBIEGA Półmaraton, 5 dla Bartka, Kielecka Dycha mają już wyrobione marki w całej Polsce. Na zdjęciu Łukasz Woźniak, który wygrał kielecki półmaraton, a w tym sezonie zajął m.in. 3. miejsce w prestiżowym Biegu Niepodległości w Warszawie.

W całym regionie sportowo działo się bardzo dużo. Nie sposób zawrzeć wszystko w jednym podsumowaniu! Wybraliśmy to, co naszym zdaniem było najważniejsze! Oby nadchodzące 365 dni przyniosło nam wiele pięknych chwil!