Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Jednosczdrowie3

SPORT

Będą pieniądze dla Łomży Industrii i Korony? Jest poprawka do budżetu miasta

środa, 23 listopada 2022 08:51 / Autor: Damian Wysocki
Będą pieniądze dla Łomży Industrii i Korony? Jest poprawka do budżetu miasta
Będą pieniądze dla Łomży Industrii i Korony? Jest poprawka do budżetu miasta
Damian Wysocki
Damian Wysocki

W projekcie budżetu Kielc na przyszły rok zabrakło pieniędzy na promocję poprzez sport zawodowy. Poprawkę w tej sprawie złożył Kamil Suchański, przewodniczący klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni. Jak udało nam się ustalić, do dwóch najlepszych drużyn w naszym mieście finalnie trafią pieniądze, ale nie tak duże, o jakie wnioskuje radny.

 

Brak pieniędzy na promocję poprzez sport wzbudził spore zaskoczenie. W poprzednich latach czołowe drużyny mogły liczyć na wsparcie ze strony miasta, chociaż z roku na rok coraz mniejsze. W poprzednim rozdaniu Łomża Industria i Korona otrzymały po około 1 milion 800 tysięcy złotych w zamian za świadczenie działań marketingowych.

W projekcie budżetu na 2023 rok zabrakło pieniędzy na sport zawodowy. Miasto tłumaczy taki krok pilniejszymi wydatkami. Zdaniem Kamila Suchańskiego to niewłaściwe podejście.

– Wiem, że temat finansowania sportu zawodowego przez samorządy jest trudny, natomiast ja wciąż widzę więcej argumentów za wspieraniem klubów i przede wszystkim nie zmienia się zasad gry w jej trakcie. Pamiętajmy o tym, że budżety Łomży Industrii i Korony są konstruowane na sezon sportowy, a nie na rok kalendarzowy. Rezygnacja z wykupu usługi promocyjnej odbije się negatywnie na planach budżetowych na trwający już sezon. Może to spowodować problemy w funkcjonowaniu naszych klubów. Jak duże? Tego na razie nie wiemy, ale trzeba mieć świadomość, że na szali kładziemy coś niezwykle istotnego dla wielu kielczan – mówi Kamil Suchański.

Przewodniczący klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni złożył w tym zakresie poprawkę do budżetu. Zawnioskował o przeznaczenie pięciu milionów na ten cel. Wskazał również potencjalne źródła pozyskania pieniędzy.

– Na ostatniej sesji radni przegłosowali serię podwyżek, między innymi podatku od nieruchomości oraz opłat w strefie płatnego parkowania. Prezydent Wenta nie wskazał wprost, na co chce przeznaczyć te środki. Wygląda więc na to, że trafią one do bliżej nieokreślonej szuflady. Ponieważ nie zostały "oznaczone", proponuję w część z nich przeznaczyć dla Korony i Vive – mówi Kamil Suchański. 

– W drugiej opcji proponuję podjęcie współpracy miejskiej spółki Targi Kielce S.A.  z klubami Korona i Vive. Nasz ośrodek expo notuje w tym roku dobre wyniki. Jednak z uwagi na pozyskaną pomoc publiczną z PFR w okresie pandemii spółka nie ma możliwości wypłaty dywidendy dla miasta przez najbliższe lata. W tej sytuacji tym bardziej zasadne jest zacieśnienie współpracy Targów Kielce z klubami sportowymi. Takie działanie będzie nie tylko wesprze kielecki sport, ale przede wszystkim będzie promować i budować dobry wizerunek naszego centrum wystawienniczego –  wyjaśnia radny.

Jak udało nam się ustalić, miasto – najprawdopodobniej pod wpływem społecznej presji – zdecyduje się na wprowadzanie zmian w budżecie. Na cele promocyjne mają zostać zabezpieczone trzy miliony złotych, które zostaną rozdzielone po równo na Łomżę Industrię i Koronę.  

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO