MŚ: Polska w końcu zwycięska

wtorek, 17 stycznia 2017 19:03 / Autor: Damian Wysocki

Polscy szczypiorniści odnieśli pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach świata we Francji. „Biało-czerwoni” w czwartej serii grupowych zmagań pokonali 26:25 Japonię. Taki wynik sprawia, że podopieczni Tałanta Dujszebajewa w Pucharze Prezydenta zagrają o miejsca 17-20, ale wcześniej czeka ich jeszcze pojedynek z Francją.

Polacy nie zanotowali udanego początku. Szybcy i zwinni Japończycy bardzo dobrze rozgrywali swoje akcje i po 4. minutach prowadzili 3:1. Mogli wyżej, ale w bramce Polaków  świetnie spisywał się Adam Morawski. W kolejnych fragmentach podopieczni Tałanta Dujszebajewa powoli rozkręcali się w ofensywie. Najpierw doprowadzili do remisu, a w 15. minucie po golu Krzysztofa Łyżwy wyszli na woje pierwsze prowadzenie w meczu (5:4). Kiedy wydawało się, że „Biało-czerwoni” złapali odpowiedni rytm i będą „punktowali” rywali w ich grze po raz kolejny na mistrzostwach świata pojawiła się nerwowość. Ostatnie 10. minut pierwszej części Japończycy wygrali 6:2, a do szatni schodzili prowadząc 11:9.

Polacy po wznowieniu wyszli w nieco innym zestawieniu - na środku rozegrania pojawił się grający nominalnie na skrzydle Mateusz Jachlewski. Manewr okazał się skuteczny, bo „Biało-czerwoni” szybko zniwelowali stratę, a po dziesięciu minutach i wykorzystanych kontrach przez Patryka Walczaka i Przemysława Krajewskiego wyszli na prowadzenie 18:16. W bramce dalej pewnym punktem naszej reprezentacji był Adam Morawski. W zespole Japonii niemal wszystkie gole po przerwie zdobywał Hiroki Shida, który z łatwością omijał środkową strefę polskiej defensywy. W 48. minucie podopieczni Tałanta Dujszebajewa po trafieniu Marka Daćki wyszli na swoje pierwsze w tym spotkaniu trzy bramkowe prowadzenie (21:18). Japończycy nie zrezygnowali z walki o korzystny rezultat i zdołali bardzo szybko złapać kontakt z Polakami. Na pięć minut przed końcem „Biało-czerwoni” prowadzili tylko 25:24. W ostatniej minucie gracze z Azji mieli okazję do doprowadzenia do wyrównania, ale rzut Tamakawy z dziewiątego metra zdołał wybronić Adam Morawski. Ostateczni Polacy wygrali 26:25.

W spotkaniu z Japonią zagrało czterech zawodników Vive Tauronu Kielce: cztery bramki zdobył Paweł Paczkowski, po dwie Patryk Walczak i Piotr Chrapkowski, a jedną Mateusz Jachlewski. „Paczas” i „Siwy” na swoim koncie zapisali również po cztery asysty.

Polacy w czwartek w swoim ostatnim grupowym meczu na mistrzostwach zagrają z Francją.

Polska - Japonia 26:25 (9:11)

Polska: Malcher, Morawski – Daćko 2, Łyżwa 4, Jachlewski 1, Krajewski 3, Niewrzawa 1, Walczak 2, Moryto 1, Daszek 5, M. Gębala, Przybylski, Paczkowski 4, Gierak, T. Gębala 1, Chrapkowski 2.

Japonia: Kimura, Shimizu – Kochi 1, Kato 2, Watanabe 1, Komuro, Uegaki 2, Tokuda 4, Koshio, Shida 9, Motoki 2, Tamakawa 1, Agarie 3, Narita, Mekaru, Doi.